Obama volal do Barmy a žádal spravedlnost pro muslimy

ČTK ČTK
31. 10. 2014 7:30
Muslimští Rohingové musejí snášet bití a zatýkání. Americký prezident telefonoval barmskému vůdci Thein Seinovi před listopadovou návštěvou asijské země.
Foto: Reuters

Washington/Rangún - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru s barmským vůdcem Thein Seinem vyzval k urychlenému řešení situace v barmském Arakanském státě v souvislosti s neúnosnou humanitární situací muslimských Rohingů, kteří tam čelí bití a zatýkání.

Obama, který má příští měsíc Barmu navštívit, rovněž telefonicky hovořil s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij.

Podle ochránců lidských práv ze severu Arakanského státu prchá denně zhruba 900 tamních muslimů, které Barma nepovažuje za své právoplatné občany. Jen za poslední dva týdny z této oblasti lodí odplulo téměř 10 tisíc lidí.

Od června 2012, kdy konflikt mezi buddhisty a muslimy přerostl v krveprolití, při němž zemřelo 200 lidí, odplulo z Barmy zhruba 100 tisíc lidí. Plavidla, z nichž mnohá se často sotva udrží na hladině, míří do Thajska, Malajsie a dalších zemí s pomocí čím dál tím organizovanější pašerácké sítě.

Obama v rozhovoru s Thein Seinem zdůraznil, že barmská vláda by se měla zasadit za uvolnění napětí v oblasti a vyřešení hrozivé humanitární situace. Zdůraznil zároveň, že volby, které barmský režim připravuje na příští rok, by se měly obejít bez diskriminací a měly by být důvěryhodné.

Parlamentní volby byly podle Bílého domu i hlavním tématem Obamova rozhovoru s Do Aun Schan Su Ťij. S nositelkou Nobelovy ceny za mír americký prezident hovořil i o politické situaci v Barmě a probíhajících ekonomických reformách.

Do Aun Schan Su Ťij byla dnes překvapivě přizvána na schůzku vrcholných barmských politických veličin a armádních velitelů v hlavním městě Neipyijto. Vůdkyně opozice o podobné setkání už víc než rok bezvýsledně žádala, aby s barmským vedením projednala postup politických reforem a postavení národnostních menšin.

Barmský režim, v jehož čele stojí bývalí vojáci, postupně zemi zbavuje tvrdé diktatury. Poslední dobou se ale stává terčem kritiky, protože proces demokratizace se podle opozice zastavil. Podle agentury Reuters je přizvání opozice ke kulatému stolu o reformách ústupkem před ohlášenou návštěvou amerického prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy