Washington - Bývalý americký ministr obrany Robert Gates se zostra pustil do prezidenta Baracka Obamy, kterému tři roky sloužil v čele Pentagonu.
Příkrou kritiku obsahuje nová kniha, kterou Gates, veterán řady prezidentských administrativ, vydává příští týden. Gates si nebere servítky především s ohledem na Obamův přístup k válce v Afghánistánu, kterou už ve své první kampani za zvolení prezidentem stanovil Obama za svou prioritu.
Z ještě nevydané knihy citoval list The Washington Post.
Gates byl ministrem obrany v letech 2006 až 2011. Sloužil tedy jak republikánskému prezidentu Georgi Bushovi, který ho do čela Pentagonu instaloval, když se dostala do kritických problémů válka v Iráku, tak Baracku Obamovi, jenž se rozhodl ponechat si ho i ve své vládě.
Obama nevěřil své vlastní strategii
V memoárech Duty: Memoirs of a Secretary at War (Povinnost: Vzpomínky ministra obrany) Gates napsal, že už začátkem roku 2010 došel k závěru, že Obama v Afghánistánu "nevěří své vlastní strategii a nepovažuje tuto válku za svou". "Pokud jde o něj, jde jen o to, dostat se pryč," napsal Gates v souvislosti s tehdejší americkou strategií zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu o 30 000.
Gates dodal, že Obama byl v této souvislosti "skeptický, ne-li přímo přesvědčený o tom, že to selže". "Nikdy jsem nepochyboval o Obamově podpoře vojákům, jen o jeho podpoře jejich misi," uvedl.
Přístup, který Gates popisuje, je paradoxní. Válku v Afghánistánu totiž Obama vyhlašoval veřejně za "svou vlastní", tedy tu, v jejíž smysl - na rozdíl od války v Iráku - věří a hodlá ji za sebe vést.
Obama: Mám rád různé názory
Mluvčí prezidentovy Rady národní bezpečnosti Caitlin Haydenová v úterý uvedla, že Obama "vysoce oceňuje" Gatesovo působení v čele ministerstva obrany. V souvislosti s Gatesovými výhradami řekla, že prezident "oceňoval rozdílné názory ve svém týmu, které rozšiřovaly jeho možnosti výběru a posilovaly naši politiku".
Uvedla také, že Obama nesouhlasí s hodnocením viceprezidenta Josepha Bidena. Gates napsal, že Biden je čestný člověk, ale "za poslední čtyři desetiletí se mýlil takřka ve všech zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách".
Gates naopak ocenil bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, která je prý "chytrá, idealistická, ale pragmatická, neústupná, neúnavná, zábavná, výborná kolegyně a skvělá zástupkyně Spojených států po celém světě".
Také Obamu označil bývalý ministr obrany za "osobně čestného muže", který se v Afghánistánu celkově rozhodoval správně. Ale k válkám v Iráku a Afghánistánu, které zdědil od Bushovy administrativy, měl výhrady a nedůvěřoval armádě, která mu předkládala různé varianty, napsal.
Gates: Proč jsem nebyl rád ministrem obrany
Podle The Washington Post rozdílné světové názory vyvolaly mezi Obamou a Gatesem "rozpor, který aspoň Gatese osobně zraňoval, a bylo pro něj nemožné jej zacelit". Kritizoval i to, že se Obama prý snažil, aby Bílý dům kontroloval všechny aspekty politiky národní bezpečnosti. "(Obamův) Bílý dům zdaleka nejvíce kontroloval a ovládal politiku národní bezpečnosti od dob, kdy byli u kormidla Richard Nixon a Henry Kissinger," uvedl Gates v souvislosti s exprezidentem Nixonem (začátek 70. let) a jeho poradcem pro otázky národní bezpečnosti.
Gates trpce kritizoval i poměry ve Washingtonu vůbec. "Neměl jsem radost z toho, že jsem ministr obrany," napsal a připomněl mail, který ve funkci poslal jednomu známému a ve kterém uvedl, že "lidé nemají ponětí, jak tuhle práci nesnáším".
"Unavovala mě celková nefunkčnost Washingtonu, především když jsem se snažil na veřejnosti zachovávat nadstranický klid a postoj rozumu a smířlivosti," dodal s tím, že především Kongres byl "zblízka opravdu ošklivý". "Většina Kongresu byla podle mě nevychovaná, neschopná plnit základní ústavní odpovědnosti (jako včasné schvalování rozpočtů), provinční, pokrytecká, sobecká, nedůtklivá a dávající spíše přednost sobě (a znovuzvolení) před zájmy země," píše Gates v knize.