Berlín - Americký senátor a kandidát na prezidenta Barack Obama dnes vstoupil na půdu kontinentu, který mu - řečeno s trochou nadsázky - už dávno leží u nohou.
Evropskou část svého světového turné, které má za cíl především posílit jeho kredit na poli zahraniční politiky, zahájil první černošský politik s reálnou šancí na úřadování v Bílém domě, v Berlíně.
To je více než symbolické především proto, že německá metropole dodnes v úctě chová návštěvu amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963, kdy si tehdy teprve 46letý státník získal srdce zdejších obyvatel dnes již legendárním výrokem: "Ich bin ein Berliner."
Čtěte také: Evropu zasáhla obamománie. McCain je moc jako Bush
Příliš americký pro Braniborskou bránu
Berlínskou návštěvu "nového Kennedyho", jak Obamu, jemuž právě táhne na 47.rok, překřtila nejen německá média, přitom dlouho dopředu provázely závažné problémy organizačního rázu.
Ani jedno z míst, kde chtěl Obama promluvit, se totiž tamním politikům nelíbilo. Po Braniborské bráně zprvu neuspěl Obama ani s náhradním řešením v podobě Vítězného sloupu, kde ale nakonec i tak promluví.
Demokratický senátor z Illinois se nejprve chystal pronést řeč na Pařížském náměstí, kterému vévodí právě slavná Schinkelova brána se čtyřspřežím. Jenže pro mnoho politiků je toto místo příliš výrazným symbolem německých dějin.
Mluvil tu sice v roce 1987 i někdejší prezident USA Ronald Reagan, který odsud vyzval Gorbačova ke stržení zdi, kandidát Obama se ale zdál mnoha lidem z vládní CDU včetně kancléřky Merkelové příliš nevýraznou figurou, která nemá na evropskou politiku přímou vazbu.
Nejtvrdší kritika zazněla z Bavorska. „To rovnou může přijet jeho rival McCain. Máme snad na německém území vést americkou volební kampaň?" řekl šéf CDU Erwin Huber.
Obamův tým proto navrhl jiné řešení - část parku Tiergarten naproti křižovatce Velká hvězda, které vévodí Vítězný sloup s pozlacenou sochou anděla na vrcholu.
Jenže sloup má zase neblahé historické konotace. V moderní Evropě by zřejmě nevadilo, že upomíná na bezmála 140 let staré bitvy - vítězství sjednocujícího se Německa nad Rakouskem, Dánskem a Francií.
Sloup ale doprostřed nového kruhového objezdu nechal přemístit Hitler, protože samotná monumentální křižovatka měla být součástí nové osy protínající Germanii - plánovanou metropoli Třetí říše.
Vítězný sloup zase přemístil Hitler
„Naskýtá se otázka, jestli Obamovi dobře poradili, aby si Vítězný sloup vybral jako místo pro svou řeč o vizích světa, kde panuje spolupráce," citoval list Bild am Sonntag místopředsedu liberálů (FDP) Rainera Brüderleho.
Obamy se nicméně zastala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. „Existují symbolická místa, která patří celému světu," řekla deníku Tagesspiegel. Kdyby prý chtěl nějaký Evropan promluvit o přistěhovalectví před Sochou svobody, nebyla by proti.
Obama nakonec promluví přeci jen u Vítězného sloupu. Poslední slovo měl totiž ve věci berlínský starosta Klaus Wowereit. A ten již předem prohlásil, že nevidí důvod, proč senátorův mítink zakazovat.