Obama přijel do Iráku říci, jak a kdy ukončí válku

Martin Novák Martin Novák
21. 7. 2008 12:02
Jde o jeho druhou návštěvu, McCain tam byl osmkrát
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Bagdád - Americký prezidentský kandidát Barack Obama dnes přiletěl na ostře sledovanou návštěvu Iráku.

Sejde se s americkými generály a jednal i s iráckým premiérem. Chce před nimi hájit svůj plán. Ten předpokládá stažení všech 140 tisíc amerických vojáků z Iráku do 16 měsíců od chvíle, kdy převezme prezidentský úřad.

Šanci realizovat plán bude mít Obama přirozeně jen v případě, že 4. listopadu v prezidentských volbách porazí svého republikánského soka Johna McCaina.

"Tuto válku ukončím"

Zatímco McCain navštívil Irák od roku 2003 už osmkrát, Obama je zde teprve podruhé. Ještě před odletem řekl, že na šestnáctiměsíčním stažení trvá.

V Iráku je momentálně rozmístěno na 140 tisíc amerických vojáků.
V Iráku je momentálně rozmístěno na 140 tisíc amerických vojáků. | Foto: Reuters

„Tuto válku ukončím," prohlásil. Americké síly chce naopak napnout do Afghánistánu, který je podle něj rozhodujícím bojištěm ve válce s Al-Káidou a islamistickým extremismem.

Obama v Senátu hlasoval proti invazi do Iráku a jeho názory nejsou příliš populární ve vedení americké armády.

Naopak McCain byl a je rozhodným stoupencem svržení Saddáma Husajna, přestože kritizuje George Bushe a především bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda za hrubé taktické chyby v Iráku.

Iráčané chtějí jasný termín

McCain chce vojáky v Iráku dál nechat, dokud nebude dosaženo rozhodné porážky Al-Káidy a v zemi nezavládne klid. Obamův plán považuje za poraženectví a útěk, který podpoří Al-Káidu a další nepřátele Ameriky.

Do hry ale vstoupil také irácký premiér Núrí Malikí. Ten začal tlačit na Bushe, aby stanovil harmonogram amerického stahování.
Jeho vize se více blíží Obamově než McCainově.

Podobně smýšlí mnoho Iráčanů. Podle průzkumu, který v Bagdádu prováděl zpravodaj agentury Reuters, si většina tamních lidí přeje spíše vítězství Obamy a odchod amerických vojáků.

Obama nicméně dnes zřejmě nic převratného v Bagdádu neřekne. Nemá v itineráři cesty naplánovánu žádnou tiskovou konferenci.

 

Právě se děje

před 49 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy