Obama přijel do Iráku říci, jak a kdy ukončí válku

Martin Novák Martin Novák
21. 7. 2008 12:02
Jde o jeho druhou návštěvu, McCain tam byl osmkrát
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Bagdád - Americký prezidentský kandidát Barack Obama dnes přiletěl na ostře sledovanou návštěvu Iráku.

Sejde se s americkými generály a jednal i s iráckým premiérem. Chce před nimi hájit svůj plán. Ten předpokládá stažení všech 140 tisíc amerických vojáků z Iráku do 16 měsíců od chvíle, kdy převezme prezidentský úřad.

Šanci realizovat plán bude mít Obama přirozeně jen v případě, že 4. listopadu v prezidentských volbách porazí svého republikánského soka Johna McCaina.

"Tuto válku ukončím"

Zatímco McCain navštívil Irák od roku 2003 už osmkrát, Obama je zde teprve podruhé. Ještě před odletem řekl, že na šestnáctiměsíčním stažení trvá.

V Iráku je momentálně rozmístěno na 140 tisíc amerických vojáků.
V Iráku je momentálně rozmístěno na 140 tisíc amerických vojáků. | Foto: Reuters

„Tuto válku ukončím," prohlásil. Americké síly chce naopak napnout do Afghánistánu, který je podle něj rozhodujícím bojištěm ve válce s Al-Káidou a islamistickým extremismem.

Obama v Senátu hlasoval proti invazi do Iráku a jeho názory nejsou příliš populární ve vedení americké armády.

Naopak McCain byl a je rozhodným stoupencem svržení Saddáma Husajna, přestože kritizuje George Bushe a především bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda za hrubé taktické chyby v Iráku.

Iráčané chtějí jasný termín

McCain chce vojáky v Iráku dál nechat, dokud nebude dosaženo rozhodné porážky Al-Káidy a v zemi nezavládne klid. Obamův plán považuje za poraženectví a útěk, který podpoří Al-Káidu a další nepřátele Ameriky.

Do hry ale vstoupil také irácký premiér Núrí Malikí. Ten začal tlačit na Bushe, aby stanovil harmonogram amerického stahování.
Jeho vize se více blíží Obamově než McCainově.

Podobně smýšlí mnoho Iráčanů. Podle průzkumu, který v Bagdádu prováděl zpravodaj agentury Reuters, si většina tamních lidí přeje spíše vítězství Obamy a odchod amerických vojáků.

Obama nicméně dnes zřejmě nic převratného v Bagdádu neřekne. Nemá v itineráři cesty naplánovánu žádnou tiskovou konferenci.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 56 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy