Evropu zasáhla obamománie. McCain je moc jako Bush

mih
14. 6. 2008 10:00
Republikánský kandidát lidem příliš připomíná Bushe
Barack Obama je ve světě výrazně populárnější než John McCain
Barack Obama je ve světě výrazně populárnější než John McCain | Foto: Reuters

Londýn - Kdyby mohli amerického prezidenta volit lidé po celém světě, s přehledem by zvítězil Barack Obama. Podle posledního průzkumu fandí v nejbohatších zemích mimo USA demokratovi Obamovi třikrát víc lidí než republikánovi Johnu McCainovi, informovaly britské deníky.

Největší rozdíl v popularitě kandidátů do Bílého domu se dá vysledovat v Evropě. Například v Německu by McCaina volilo jen 6 procent a v Británii 14 procent lidí.

Ve Francii mládež afrického i arabského původu začala hojně nakupovat trička s Obamovou podobiznou. Podporu mu vyjádřili významní francouzští herci, intelektuálové i pařížský starosta Bertrand Delanoë.

V Itálii demokratického kandidáta na prezidenta podporuje 70 procent lidí a v Belgii dokonce 74 procent obyvatel.

Vlna podpory Baracku Obamovi se vzedmula i v Africe a zvláště v Keni, odkud pocházejí jeho předci z otcovy strany. Výrazně populárnější než McCain je demokratický kandidát i v Kanadě nebo Japonsku.

Poměrně vyrovnaná je popularita obou kandidátů pouze v Rusku.

Cizinci a zejména Evropané si republikána McCaina spojují s nepopulárním Georgem Bushem, věznicí Guantánamo a válkou v Iráku. Naopak Obama pro ně představuje symbol změny současné americké politiky.

Ovšem právo zvolit amerického prezidenta mají pouze Američané. A mezi nimi je podle posledních průzkumů podpora Obamy a McCaina vyrovnaná. Analytici však předpokládají, že preference demokratického kandidáta po odstoupení Hillary Clintonové z boje o Bílý dům stoupnou. Clintonová už Obamovi vyjádřila podporu.

Svého prezidenta zvolí Američané v listopadu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy