Motory severokorejských raket pocházejí z Ukrajiny, tvrdí list. Je to jen provokace, vzkázal Kyjev

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 14. 8. 2017 15:44
Motory, které Severokorejcům umožnily úspěšně vyvíjet strategické rakety, pocházejí z Ukrajiny, píše list The New York Times. KLDR prý motory nakoupila na černém trhu. Deník se při tom odkazuje na analýzu Michaela Ellemana, raketového experta. Ukrajinci ale tato tvrzení odmítají. Podle nich jde akorát o provokaci a informace pocházejí od ruských tajných služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Neuvěřitelné rychlý pokrok v dostřelu severokorejských raket, které podle některých expertů už mohou zasáhnout západní pobřeží USA, je ve skutečnosti dílem ukrajinských inženýrů. Tvrdí to Michael Elleman, raketový expert britského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Ve své analýze došel k závěru, že nové severokorejské rakety Hwasong-12 a Hwasong-14, které byly poprvé testované loni v září a následně i letos, mají zcela jiné motory než rakety použité v předcházejících testech.

Jejich trysky a pohon jsou navíc nápadně podobné ukrajinskému motoru RD-250, dodává Elleman, kterého cituje americký list The New York Times.

Expert přitom prozkoumal i fotografie severokorejského vůdce Kim Čong-una, na kterých se účastní raketových testů, a tak lze vidět i detaily motorů.

Motor RD-250 pochází z dílny ukrajinské továrny Južmaš v Dnipropetrovsku. Ta dodávala motory do sovětských mezikontinentálních střel, jako byly rakety SS-18.

Nyní vyrábí trolejbusy a hledá odbyt pro své raketové výrobky. Firma totiž od obsazení Krymského poloostrova přišla o zakázky v Rusku, které s ukrajinskými motory původně počítalo pro obnovu svého raketového arzenálu.

"Neexistuje důkaz, že by Severní Korea nezávisle a úspěšně vyvinula takový motor," uvádí Elleman.

Južmaš v Dnipropetrovsku byl nicméně už v minulosti terčem pokusu severokorejských agentů okopírovat konstrukci motoru. 

"Je to jen provokace"

Motor na analyzovaných snímcích není podobný žádnému známému pohonu z USA, Francie, Číny, Japonska, Indie nebo Íránu. Nejpravděpodobnějším zdrojem je proto území bývalého Sovětského svazu, tvrdí Elleman.

V dokumentu ho následně podrobně srovnává s ukrajinskými výrobky.

Ukrajinci ale podobná tvrzení odmítají. "Tato informace není ničím podložená. Její obsah je provokací, nejpravděpodobněji vyvolanou ruskými tajnými službami, aby zakryly své vlastní zločiny," uvedl Oleksandr Turčynov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Kyjev prý zastavil jakýkoli vývoz vojenské technologie do Ruska a nikdy nic takového nedodal ani Severní Koreji.

To může být pravda. Nikdo skutečně neví, kolik a jakých motorů Rusko z ukrajinského závodu během sovětských i postsovětských časů získalo.

Motor v 60. letech minulého století vyvinul ruský Gluškův závod. Vyráběl se spolu s dalšími podobnými právě na Ukrajině.

Naposledy se používal na raketách Cyklon-3, které do roku 2009 sloužily jako jeden z "náklaďáků" dopravujících satelity na oběžnou dráhu. V dobách Sovětského svazu poháněl mezikontinentální střely SS-9, které dokázaly nést až tři jaderné hlavice najednou.

Výměna hrozeb mezi USA a KLDR

Pokud by Severokorejci zvládli zkombinovat takový motor s mezikontinentální střelou a k tomu přidali dostatečně malou jadernou hlavici, měly by Spojené státy a zbytek světa vážný důvod k obavám.

Minulý týden vyšlo najevo, že americké a japonské tajné služby předpovídají, že v řádu měsíců se Severokorejcům podaří dostatečně zmenšit jadernou hlavici.

Podle expertů je pro ně ovšem větší problém vyvinout prostředek, který by hlavici ochránil po mezikontinentálním letu při návratu do atmosféry, aby mohla přesně udeřit na cíl. Pchjongjang naposledy pohrozil, že v krátké době vypracuje plán, jak udeřit na americký ostrov a vojenskou základnu Guam v Tichém oceánu.

KLDR se cítí ohrožena armádou USA a to je příčina, proč vyvíjí jaderné a raketové zbraně, říká koreanista Jaromír Chlada. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy