Nedaleko břehů Evropy je novodobé tržiště s otroky. V Libyi se draží migranti na aukcích

Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2017 6:51
Zájemci o azyl v Evropě, kteří uváznou v Libyi, jsou zneužíváni na otrockou práci. Ženy čelí sexuálnímu násilí a jsou nuceny k prostituci. Novináři ze stanice CNN navíc přinesli svědectví z aukce, kde byli migranti doslova draženi.
Afričan zadržený libyjskou pobřežní stráží.
Afričan zadržený libyjskou pobřežní stráží. | Foto: Reuters

Tripolis - Od Evropy je dělí jen Středozemní moře. Přesto mnoho migrantů uvázne v Libyi, kde končí na aukcích. Podobně jako otroci.

Na jednu takovou dražbu se dostali reportéři z americké televizní stanice CNN. Potvrdili tak podezření, že na mnoha místech severoafrické země končí migranti na nucených pracích - a nemají žádná práva.

Novináři ze CNN navštívili tržiště s novodobými otroky jižně od metropole Tripolisu. Dostali na něj tip od Nigerijce, který si nahrál celou aukci na mobil.

"Chce někdo kopáče? Tohle je kopáč, velký silný muž. Bude kopat," cituje CNN jednoho z vyvolávačů. Za několik minut je migrant-otrok prodán, ceny se pohybují obvykle mezi 400 až 700 dolary.

"Aukce se konají v normálních městech. Lidé tam normálně chodí po chodnících, děti si hrají, dospělí chodí do práce, mluví s přáteli, vaří. Mezitím to na místech, kde se obchoduje s otroky, vypadá, jako bychom se vrátili hluboko v čase. Jediné, co chybí oproti minulosti, jsou okovy na zápěstích a kotnících," uvádí se v reportáži.

Prostituce a vydírání

Zprávy o zneužívání migrantů mířících do Evropy, se objevují už několik měsíců. Pašeráci s běženci nakládají jako s rukojmími.

Telefonicky se spojují s příbuznými a vyhrožují jim, že pokud nepošlou peníze, dotyčný zemře.

Ženy jsou nuceny k prostituci, což je pro mnohé z nich jediná cesta, jak se dostat pryč z Libye. Ať už zpět do své původní země, nebo přes moře do Itálie.

"Při našich záchranných operacích ve Středozemním moři jsme letos vytáhli z vody zhruba stovku těhotných žen. Přišly do jiného stavu po znásilnění v Libyi. Lidé přicházejí ze subsaharské Afriky dobrovolně, ale po překročení libyjských hranic přestávají být pány svého osudu," řekl Aktuálně.cz ředitel české pobočky organizace Lékaři bez hranic Pavel Gruber.

Pomůžou nové změny?

Evropská unie plánuje navýšit pomoc libyjské pohraniční stráži na zachycování a vracení migrantů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zřídit na severu Afriky takzvané hotspoty, kde žadatelé o azyl počkají, zda ho v některé evropské zemi dostanou. A teprve pak se přesunou buď do své nové země, nebo zpět tam, odkud přišli.

Gruber ale toto nepovažuje za řešení.

"Máme zatím málo informací o dohodě italské vlády s tou libyjskou na západě země," říká. "Poměry v detenčních centrech jsou tam ale otřesné. Tábory jsou přeplněné, nejsou tam ani ty nejzákladnější hygienické podmínky. Migranti jsou v Libyi zneužíváni jako otroci, většina žen čelí sexuálnímu násilí," dodává.

A jak Gruber poukazuje, vracení migrantů zpět má daná pravidla. "Vracet lidi lze podle mezinárodních úmluv jen do bezpečné země, kde platí azylové zákony a jsou dodržována základní lidská práva. Takovou zemí v žádném případě Libye není. A není jí ani sousední Tunisko," dodává.

Humanitární organizace Oxfam provedla v létě průzkum mezi 158 Afričany, kteří se dostali z Libye na italský ostrov Sicílie. Z 31 oslovených žen se v Libyi nesetkala se sexuálním obtěžováním nebo znásilněním jen jedna.

Zato 74 procent dotázaných tam vidělo mučení či vraždy a 80 procent si stěžovalo na malé příděly vody a jídla.

Nachomýtl jsem se k několika nepovedeným útokům proti Islámskému státu, to bylo hrozný maso, přiváželi lidi s ustřelenýma hlavama, říká Krupař. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy