Žádná jiná krize nedokázala tak drasticky snížit emise. Přinášíme novinky o klimatu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
30. 5. 2020 19:26
Od začátku šíření nového koronaviru se mluví o tom, že díky karanténním opatřením klesá množství vypouštěných emisí a vzduch je čistší. Po skoro třech měsících od propuknutí pandemie je už jasné, že právě žijeme v době největšího globálního propadu skleníkových plynů v historii měření. Server Aktuálně.cz přináší další díl pravidelného přehledu informací o klimatu.
Město Džammú leží v Kašmíru, a když není vzduch znečištěný smogem, lze vidět zasněžené vrcholky hor.
Město Džammú leží v Kašmíru, a když není vzduch znečištěný smogem, lze vidět zasněžené vrcholky hor. | Foto: Reuters

Žádné jiné předchozí pandemii nebo světové ekonomické krizi se za posledních sto let nepodařilo tolik snížit emise. Celosvětová produkce oxidu uhličitého klesla v dubnu o 17 procent ve srovnání s průměrnými hodnotami z loňského roku. Vychází to ze studie publikované ve vědeckém časopise Nature.

Stejná studie předpokládá, že na konci roku zjistíme, že letos emise klesly oproti minulým rokům o čtyři až sedm procent.

I to je poměrně vysoké číslo. Loni OSN odhadla, že aby lidstvo dokázalo naplnit klimatickou dohodu z Paříže z roku 2015 a zabránit těm nejhorším dopadům klimatických změn, musí se emise od letoška začít snižovat každý rok o sedm procent. A to je pro většinu států nedosažitelný cíl. 

Jde o globální měřítko, v některých zemích je současný propad emisí mnohem menší, jinde zase větší. Někde je dokonce vidět na první pohled. Třeba v nepálské metropoli Káthmándú, která je obvykle zahalená ve smogu, se natolik zlepšil vzduch, že je vidět nedaleké pohoří Himálaj.

Obyvatelé Káthmándú si po čtyřiceti dnech karanténních opatření mohli připomenout, jak blízko Himálaje žijí.
Obyvatelé Káthmándú si po čtyřiceti dnech karanténních opatření mohli připomenout, jak blízko Himálaje žijí. | Foto: Reuters

Vědci ale předpokládají, že jakmile pandemie pomine a nastartuje se ekonomika, emise se zase navýší. Nikdo z nich moc nečeká, že by v případě koronaviru platilo přísloví, že "všechno zlé je k něčemu dobré". Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se při návratu do normálu zpomalila výroba nebo se mnohem více investovalo do zelené energie.

Mezitím se řeší sucho. A to nejen u nás v Česku, ale také v sousedním Německu nebo Polsku. Němci se obávají už třetí suché sezony za sebou a nedostatek vody trápí i Polsko, kterému se přezdívá "evropská poušť". Podle polského hydrologa a bývalého předsedy Polské akademie věd Paweła Rowińského za sucho může jednak klimatická změna, ale hlavně špatné hospodaření s vodou.

Jde hlavně o to, začít vodu v krajině zadržovat. Praha se o to snaží například revitalizací Říčanského potoka.

Vody je méně všude na světě a stále častěji se o ni vedou spory. O tom, jakou roli voda hraje ve válečných konfliktech a proč bychom neměli trávit 30 minut ve sprše, i když zrovna žijeme na místě s dostatkem vody, mluvil server Aktuálně.cz s předním americkým expertem na vodu Charlesem Icelandem z neziskové organizace World Resources Institute.

Kromě sucha se jako každý rok vrací i další sezonní problém, a to lesní požáry. Po loňském létě, kdy během měsíce shořelo přes 30 tisíc kilometrů čtverečních lesů a odborníci mluvili o ekologické katastrofě, letošní jaro začalo ještě divočeji. Oheň v sibiřských rašeliništích nejspíš doutnal přes zimu, a když roztála sněhová pokrývka, znovu se rozhořel. Vědci to označují za "zombie požáry".

Planeta v nouzi. Klimatický speciál Aktuálně.cz

Planeta v nouzi, speciál Aktuálně.cz

Vedro ve městech, prázdné studny nebo vykácené lesy. Klimatické změny výrazně zasahují do života nás všech. Tvrdá fakta jasně ukazují, že planeta se kvůli vypouštění skleníkových plynů ohřívá a mění. Co se vlastně přesně děje? Jak se globální krize, ve které jsme se ocitli, projevuje v Česku i zahraničí a jaké bude mít následky?

Deník Aktuálně.cz připravil velký speciál věnovaný změně klimatu, ve kterém postupně zveřejňuje reportáže, rozhovory s odborníky i inovativně zpracované fotogalerie nebo interaktivní grafiky. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

Už jsme napsali:

Projekt vznikl za podpory  E.ON

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy