Žádná jiná krize nedokázala tak drasticky snížit emise. Přinášíme novinky o klimatu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
30. 5. 2020 19:26
Od začátku šíření nového koronaviru se mluví o tom, že díky karanténním opatřením klesá množství vypouštěných emisí a vzduch je čistší. Po skoro třech měsících od propuknutí pandemie je už jasné, že právě žijeme v době největšího globálního propadu skleníkových plynů v historii měření. Server Aktuálně.cz přináší další díl pravidelného přehledu informací o klimatu.
Město Džammú leží v Kašmíru, a když není vzduch znečištěný smogem, lze vidět zasněžené vrcholky hor.
Město Džammú leží v Kašmíru, a když není vzduch znečištěný smogem, lze vidět zasněžené vrcholky hor. | Foto: Reuters

Žádné jiné předchozí pandemii nebo světové ekonomické krizi se za posledních sto let nepodařilo tolik snížit emise. Celosvětová produkce oxidu uhličitého klesla v dubnu o 17 procent ve srovnání s průměrnými hodnotami z loňského roku. Vychází to ze studie publikované ve vědeckém časopise Nature.

Stejná studie předpokládá, že na konci roku zjistíme, že letos emise klesly oproti minulým rokům o čtyři až sedm procent.

I to je poměrně vysoké číslo. Loni OSN odhadla, že aby lidstvo dokázalo naplnit klimatickou dohodu z Paříže z roku 2015 a zabránit těm nejhorším dopadům klimatických změn, musí se emise od letoška začít snižovat každý rok o sedm procent. A to je pro většinu států nedosažitelný cíl. 

Jde o globální měřítko, v některých zemích je současný propad emisí mnohem menší, jinde zase větší. Někde je dokonce vidět na první pohled. Třeba v nepálské metropoli Káthmándú, která je obvykle zahalená ve smogu, se natolik zlepšil vzduch, že je vidět nedaleké pohoří Himálaj.

Obyvatelé Káthmándú si po čtyřiceti dnech karanténních opatření mohli připomenout, jak blízko Himálaje žijí.
Obyvatelé Káthmándú si po čtyřiceti dnech karanténních opatření mohli připomenout, jak blízko Himálaje žijí. | Foto: Reuters

Vědci ale předpokládají, že jakmile pandemie pomine a nastartuje se ekonomika, emise se zase navýší. Nikdo z nich moc nečeká, že by v případě koronaviru platilo přísloví, že "všechno zlé je k něčemu dobré". Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se při návratu do normálu zpomalila výroba nebo se mnohem více investovalo do zelené energie.

Mezitím se řeší sucho. A to nejen u nás v Česku, ale také v sousedním Německu nebo Polsku. Němci se obávají už třetí suché sezony za sebou a nedostatek vody trápí i Polsko, kterému se přezdívá "evropská poušť". Podle polského hydrologa a bývalého předsedy Polské akademie věd Paweła Rowińského za sucho může jednak klimatická změna, ale hlavně špatné hospodaření s vodou.

Jde hlavně o to, začít vodu v krajině zadržovat. Praha se o to snaží například revitalizací Říčanského potoka.

Vody je méně všude na světě a stále častěji se o ni vedou spory. O tom, jakou roli voda hraje ve válečných konfliktech a proč bychom neměli trávit 30 minut ve sprše, i když zrovna žijeme na místě s dostatkem vody, mluvil server Aktuálně.cz s předním americkým expertem na vodu Charlesem Icelandem z neziskové organizace World Resources Institute.

Kromě sucha se jako každý rok vrací i další sezonní problém, a to lesní požáry. Po loňském létě, kdy během měsíce shořelo přes 30 tisíc kilometrů čtverečních lesů a odborníci mluvili o ekologické katastrofě, letošní jaro začalo ještě divočeji. Oheň v sibiřských rašeliništích nejspíš doutnal přes zimu, a když roztála sněhová pokrývka, znovu se rozhořel. Vědci to označují za "zombie požáry".

Planeta v nouzi. Klimatický speciál Aktuálně.cz

Planeta v nouzi, speciál Aktuálně.cz

Vedro ve městech, prázdné studny nebo vykácené lesy. Klimatické změny výrazně zasahují do života nás všech. Tvrdá fakta jasně ukazují, že planeta se kvůli vypouštění skleníkových plynů ohřívá a mění. Co se vlastně přesně děje? Jak se globální krize, ve které jsme se ocitli, projevuje v Česku i zahraničí a jaké bude mít následky?

Deník Aktuálně.cz připravil velký speciál věnovaný změně klimatu, ve kterém postupně zveřejňuje reportáže, rozhovory s odborníky i inovativně zpracované fotogalerie nebo interaktivní grafiky. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

Už jsme napsali:

Projekt vznikl za podpory  E.ON

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy