Strážci jsou civilisté, zaměstnanci správy chráněné oblasti poloostrova Sinis, kteří budou mít jasně označená trička. Na pláži mají pomáhat plavčíkům a policii.
Jejich úkolem je sledovat návštěvníky pláže, podávat jim informace a upozorňovat na případné krádeže písku. Mají také dohlížet na dodržování zákazu kouření a pohazování odpadků a shrabávat nashromážděný písek z přístupových cest pro návštěvníky zpět na pláž.
V posledních dnech se podařilo zabavit na letišti v Elmas na jihu ostrova na 200 kilogramů vzácného bílého křemenného písku, uvedly místní bezpečnostní složky na facebookové stránce s názvem "Sardinie okradená a ponížená". Někteří uživatelé internetu v reakci na oznámení volali po úplném uzavření unikátní pláže, což starosta Cabras odmítá, jelikož se chce vyhnout "militarizaci" pobřeží.
Minulý týden úřady zatkly a vyslýchaly francouzský pár, který měl v autě asi 40 kilogramů písku z pláže Chia na jihu ostrova nasypaného ve 14 plastových lahvích. Dvojice se právě chystala nalodit na trajekt směřující do jihofrancouzského Toulonu. Turisté policii sdělili, že nevěděli, že je to zakázané a že si jen chtěli domů přivést suvenýr.
Za posledních deset let bylo na ostrově výletníkům zabaveno kolem deseti tun písku. Za krádež písku, mušlí, škeblí či oblázků hrozí pokuty od 500 do 3 tisíc eur (v přepočtu zhruba 12 900 až 77 200 korun) a dokonce až šestileté vězení. Nedávno byla britskému turistovi uložena pokuta více než 1000 eur, když u něj policisté našli plastové lahve naplněné pískem z pláže Olbie na severu ostrova.
Protože povědomí o ochraně písku na Sardinii roste, někteří zloději písku svůj lup vracejí. Například muž z Říma nedávno vrátil starostovi Cabras půl láhve písku, kterou ukradl jako dítě.