Noční můra je faktem. Vraždí naši džihádisté, procitá Paříž

Martin Novák Martin Novák
8. 1. 2015 5:30
Něco jako typický profil teroristy už neexistuje. Šance zabránit útokům se zmenšují. Potvrdily se obavy z navrátilců ze Sýrie.
Voják hlídkuje před Eiffelovou věží.
Voják hlídkuje před Eiffelovou věží. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzi očekávali, že se to dříve či později stane. Že se radikální islamisté budou chtít Francii za něco pomstít.

Vláda, rozvědka i média informují často o tom, jak v zemi roste počet muslimů, zpracovaných fanatickou ideologií islamistů na internetu či jinde.

Do Sýrie a Iráku odešlo bojovat za Islámský stát přes tisíc Francouzů, nejvíce ze všech evropských zemí.

Rekruti nepocházejí jen z chudých a neutěšených přistěhovaleckých předměstí - banlieues, ale i ze středostavovských rodin, a dokonce jde často o rodilé "bílé" Francouze, kteří konvertovali.

Loni policie několikrát zasahovala proti buňkám extremistů, naposledy v prosinci zatýkala v Toulouse a v okolí Paříže. Ale zabránit v dnešní době dvěma lidem, aby si sehnali zbraně a šli střílet na cíl, který si vyberou a který není speciálně chráněn, prostě není stoprocentně možné, jak se znovu a znovu ukazuje.

Masakr, jaký Francie nezažila

Sedmý leden 2015 bude pro Francii tím, čím je pro Velkou Británii sedmý červenec 2005, kdy v Londýně při útocích sebevražedných atentátníků zemřelo v metru a autobuse dvaapadesát lidí. Nebo pro Španělsko 11. březen 2004, v Madridu tehdy nálože usmrtily ve vlacích 191 osob.

"Jsem momentálně v zahraničí mimo Francii, ale samozřejmě jsem z toho v naprostém šoku," řekl Aktuálně.cz francouzský bohemista, profesor Xavier Galmiche, autor monografie o básníkovi Vladimíru Holanovi.

Takový masakr Francie ještě nezažila, přestože útoky muslimských extremistů začaly už v polovině devadesátých let v době občanské války v Alžírsku.

"Časopis asi nějakým způsobem bude pokračovat, ale bude to těžké. Přišli o nejlepší nejznámější lidi. Hlavní tvůrce. Ti teroristé údajně měli jmenný seznam a dopředu si zjišťovali, kdo je kdo. Byl to cílený útok na konkrétní lidi. Ne jako třeba v minulosti atentáty v metru, kdy to prostě náhodně chytil ten, kdo tam zrovna byl,"řekla Aktuálně.cz kunsthistorička českého původu žijící v Paříži Markéta Treinhardtová.

Francie má největší muslimskou populaci v Evropě. Komunita čítá přes šest milionů lidí. Extremistů ochotných vraždit je mezi nimi sice velmi málo, ale pro rozvědku a policii je stále složitější je podchytit.

Pryč je doba teroristických organizací, které někdo seshora naplánoval a přihlásil se k nim. Dnes útočí často takzvaní osamělí vlci, kteří nepatří přímo k nějaké organizaci, pouze se inspirují ideologií a myšlenkami.

Podle prvních zpráv střelci z redakce Charlie Hebdo mluvili bezchybně francouzsky a byli dobře vycvičení. Žádní amatéři. To může naznačovat, že prošli výcvikem v Sýrii nebo na jiném místě, kde džihádisté mají možnost zakládat své tábory.

Pozdě večer to informace francouzské policie víceméně potvrdily. Stříleli zřejmě francouzší občané alžírského původu, kteří žijí v Paříži a v minulosti se podíleli na vytváření islamistiských ozbrojených skupin. Bratři Said a Chérif Kouachiové.

Venku se cvičí, doma zabíjejí?

"Většina z teroristů, kteří zaútočili v minulosti na Západě, byla nějakým způsobem zapojena aktivně do válek ve jménu džihádu. Zkušenosti, které nasbírali, jim pomohly doma zabíjet a naučili se také používat, nebo dokonce vyrábět bomby. Stopy velké části z nich je nemožné sledovat, a ačkoliv zdaleka ne všichni budou doma útočit, bude velmi těžké zabránit v tom těm, kteří chtějí zabíjet.

"Klíčovým prvkem při zajištění bezpečnosti musí být výzvědná činnost, prevence, shromažďování informací o podezřelých lidech. Je to v současnosti absolutně největší výzva pro evropské výzvědné služby," řekl Aktuálně.cz Richard Kemp, bývalý velitel britských sil v Afghánistánu a později člen Společného zpravodajského výboru, který ve Velké Británii koordinuje vojenskou, bezpečnostní a protiteroristickou strategii.

Profil typického teroristy už neexistuje

Francouzská média v loňském roce zveřejnila několik případů, které ukazují, jak daleko propaganda islamistů postoupila. Na videozáznamech s vraždami rukojmích v Sýrii se například objevil dvaadvacetiletý Maxime Hauchard. Muž, který až v sedmnácti konvertoval k islámu, když ho zaujala videa na internetu.

Dalším "slavným" francouzským džihádistou je Michel dos Santos, který rovněž bojuje v řadách Islámského státu v Sýrii. Je to sice přistěhovalec, ale syn portugalských katolíků.

Pařížský analytik a specialista na islám a Blízký východ Gian Marco Liuni soudí, že už neexistuje něco jako typický profil teroristy. Pocházejí z různého prostředí, z různých sociálních skupin, mají různé motivace.

"Džihádismus je největší hrozba, které budeme v následujících letech čelit," řekl ještě před střelbou v redakci Charlie Hebdo francouzský premiér Manuel Valls.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Aktuálně.cz na konci minulého roku přiznal, že vzestup džihádismu v souvislosti se Sýrií a Islámským státem evropské politiky, včetně těch francouzských, zaskočil.

"Prostě vyvstalo nám před očima něco, co jsme si nedovedli představit. Francouzi netušili, že budou odcházet tisíce mladých mužů do Sýrie a že čtvrtina jich bude z křesťanských rodin," řekl tehdy.

 

Právě se děje

Další zprávy