reklama
 
 

Rekonstrukce: Teroristé začali vraždit během redakční porady

Aktualizováno 7. 1. 2015 17:34
Dvanáct mrtvých a deset zraněných. Taková je dosavadní bilance útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v centru Paříže.

Paříž - Měla to být porada, jakých zažili nepočítaně.

Namísto toho do sídla redakce známého francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo poblíž náměstí Place de la Bastille v Paříži vešli tři maskovaní muži s kalašnikovy a granátometem a nemilosrdně začali střílet.

O život přišlo nejméně dvanáct lidí, dalších deset bylo podle posledních informací zraněno.

Francouzská metropole se tak vzpamatovává z nejhoršího teroristického útoku za posledních třicet let.

Jsme Al-Káida

Dvojice teroristů do redakce vtrhla během týdenní porady, které se účastnili všichni novináři.

Vyvolávali jedno jméno po druhém a posléze žurnalisty chladnokrevně stříleli, referují s odvoláním na svědky francouzská média.

"Šla jsem vyzvednout dceru do školky, a když jsme se vraceli do redakce, přiskočili k nám dva (dohromady byli útočníci tři pozn. red.)ozbrojení muži v kuklách, mířili na nás a chtěli dovnitř. Zadala jsem vstupní kód... Stříleli na Wolinského a Caba... Trvalo to nejmíň pět minut," popsala dramatické okamžiky ilustrátorka časopisu Corinne Reyová. "Mluvili perfektně francouzsky a tvrdili, že jsou z Al-Káidy."

Mezi oběťmi je nejen šéfredaktor listu Stéphane Charbonnier, ale i několik dalších karikaturistů.

Byli jako komando, skutečný masakr.

O tom, jak chladnokrevně si útočníci počínali, hovoří i další svědci. "Poklidně vešli dovnitř a nahoru po schodech. Deset mrtvých. Chovali se jako komando, skutečný masakr," líčil jeden ze svědků televizi LCI.

"Slyšel jsem několik mužů v černém křičet ´prorok Mohamed byl pomstěn´," cituje server The Daily Mail reportéra Europe1 News Pierra de Cossetteho, který byl v době útoku náhodou na místě činu.

"Před naší kanceláří jsem viděl dva muže s velkými zbraněmi podobnými kalašnikovům. Chvíli na to jsme uslyšeli střelbu. Byli jsme zmatení a vyděšení," vypověděl další ze svědků, který pracuje naproti redakci Charlie Hebdo.

Po masakru v redakci útočníci uprchli zpět na ulici a po krátké přestřelce s přivolanými policisty, z nichž nejméně dva zastřelili, ujeli v ukradeném černém Citroënu DS směrem do východní části Paříže.

Tohle bylo dopodrobna naplánované, shodují se experti

Útok na magazín, který v minulosti opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda, byl podle odborníků na terorismus pečlivě naplánovaný. A neprovedli ho nováčci.

"Modus operandi, efektivita i zaměření ukazují na džihádistické navrátilce, muže vytrénované k opakovanému zabíjení, nikoliv kamikadze," míní François Heisbourg, ředitel Mezinárodního institutu strategických studií (IISS).

Rovněž Širaz Maher z londýnské King's College míní, že podle videí šlo o vycvičené útočníky, kteří "věděli, co dělají". Útočníci jednali chladnokrevně. Jednoho z policistů nejprve střelili do nohy. Když ze země prosil o milost, bezcitně ho střelili do hlavy.

Satirický časopis byl roky známý tím, že si opakovaně dělá legraci ze všeho, a to včetně radikálního islamismu. Terčem útoku se stal už v roce 2011, kdy do jeho pařížské redakce útočníci hodili zápalnou lahev.

Ke žhářskému útoku tehdy došlo v noci, takže nikdo nebyl zraněn. V listopadu 2011 však shořelo veškeré vybavení redakce. A to krátce poté, co Charlie Hebdo publikoval karikaturu proroka Mohameda.

"V poslední době ale tomu, že by měla být redakce vystavena dalšímu útoku, nic nenasvědčovalo. Naše kanceláře a Charb (šéfredaktor) měli policejní ochranu, která nám připomínala dřívější hrozby. Obdrželi jsme také opakované výhrůžky po telefonu, ale nebrali jsme je nijak vážně," prozradil nejmenovaný člen napadené redakce.

autoři: Petr Jemelka, Zahraničí | 7. 1. 2015 16:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama