Nizozemský populista Wilders v průzkumech vede. Může strhnout lavinu v celé Evropě

Hana Vařáková
31. 1. 2017 20:10
Nizozemce čekají v polovině března parlamentní volby. Podle průzkumů už několik měsíců vede protiislámská, krajně pravicová Strana pro svobodu, v jejímž čele stojí populista Geert Wilders. I kdyby ve volbách zvítězil, má jen malou šanci, že se stane premiérem. Koalici s ním totiž mnoho stran odmítá. Jeho vítězství ve volbách by nicméně mohlo povzbudit populistické strany v dalších zemích, shodují se čeští europoslanci.
Vyhraje volby? (Geert Wilders)
Vyhraje volby? (Geert Wilders) | Foto: Reuters

Amsterdam/Štrasburk - Nizozemci půjdou už za několik týdnů k volebním urnám. Jejich země je sice rozlohou téměř poloviční co Česká republika, přesto mohou výsledky hlasování ovlivnit další volby, které letos Evropu čekají. Ať už ty prezidentské ve Francii, anebo parlamentní v Německu.

Vše závisí na úspěchu jednoho jména: Geert Wilders.

Kdyby se parlamentní volby v Nizozemsku konaly teď, zvítězila by jeho protiislámská, krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV). Podle posledního průzkumu, který v neděli zveřejnila nizozemská agentura Peil, by získala 33 křesel ve 150členné dolní komoře.

To jí ale nemusí stačit, protože o koalici s Wildersem není velký zájem.

Šance jeho strany se zmenšily zvlášť poté, co dosavadní premiér Mark Rutte předem vyloučil společnou koalici. Přitom právě jeho Lidové straně pro svobodu a demokracii poslední průzkum předpověděl druhé místo a zisk 24 mandátů.

Důležité dvě třetiny

Nizozemci půjdou k urnám už brzy - 15. března. Předvolební průzkumy několika agentur v zemi ukazují, že podpora Wildersovy strany je posledních pár měsíců stabilní. Přesto není jasné, jak volby dopadnou.

"Zásadní roli bude hrát, jak se zachovají dvě třetiny voličů, které se zatím nerozhodly, pro koho hlasovat," uvedl pro Aktuálně.cz český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD).

Jedním z důvodů je podle něj stále větší roztříštěnost politické scény. Voliči tak nevědí, jestli volit levici, pravici, nebo radikální populistické strany.

Wilders může strhnout lavinu

I kdyby Wilders nakonec koalici nesestavil a "jen" by vyhrál volby, mohlo by to mít velké následky. Především pokud dáme nizozemské volby do souvislosti s letošním hlasováním v dalších evropských zemích.

"Případné vítězství Geerta Wilderse, i kdyby měl zůstat v opozici, bych považovala za velmi alarmující posilování extrémních názorových proudů v Evropě," říká další česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

To se ukáže už na přelomu dubna a května, kdy budou Francouzi vybírat nového prezidenta. Hlavou státu se může stát šéfka radikální Národní fronty Marine Le Penová.

A koncem září bude ve volbách do německého Bundestagu obhajovat své předchozí vítězství koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Taky tady posilují extremisté, a to z Alternativy pro Německo.

"Bohužel se ukazuje, že v dnešní době věcná diskuse a fakta hrají v politice menší roli než emoce a strach, se kterými tyto politické subjekty účinně pracují," míní europoslanec Poche.

"Nizozemsko bylo vždy liberálním hlasem v Evropě," upozorňuje Charanzová s tím, že Holanďané patřili i mezi zakládající členy Evropské unie. "Otočení kormidla by posílilo protekcionistické, extrémní a nacionalistické nálady v Evropské unii a to nevěstí nic dobrého," dodává.

Před přímým ohrožením jednotné EU varuje i europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj by s vítězstvím Wilderse "došlo k posílení těch, kteří chtějí Evropskou unii zlikvidovat".

Pozor na sklon k populismu

O nizozemských volbách se nyní diskutuje i na půdě Evropského parlamentu. Ze Štrasburku zaznívají obavy o další směřování nizozemského premiéra Marka Rutteho. Ten se podle některých přesouvá z pravého středu politického spektra právě k populismu.

Rutte se v rámci předvolebního boje nedávno pokusil "přetáhnout" část voličů od Wilderse. Zveřejnil otevřený dopis, ve kterém vyzval přistěhovalce, aby respektovali nizozemské zvyky. Ti, kteří to nedokážou, by podle něj měli ze země odejít.

"Domnívám se, že premiér svobodné demokratické země by neměl sbírat laciné body šířením xenofobie, populismu a zneužíváním obav obyvatel," říká k dopisu český europoslanec Poche.

Podobně vidí Rutteho i nizozemský politolog Cas Mudde, který se věnuje populismu a extremismu na americké Univerzitě v Georgii. "Za poslední rok v souvislosti s uprchlickou krizí zaujal Rutte striktnější postoj. Předpokládá v něm, i když to nikdy neřekl takto doslova, že existují skuteční Nizozemci (kteří jsou bílí a nemuslimové) a dočasní či podmínění Nizozemci (ti jsou jiné barvy pleti a muslimové)," uvedl pro britský server The Guardian.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy