Přelije se přes Evropu Trumpova vlna? K volbám se chystají Le Penová, Wilders i Hofer

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
25. 11. 2016 11:10
Představitelého populistických stran v Evropě obdivují Donalda Trumpa. Šanci svézt se na jejich vlně jim dávají blížící se volby. Mezi základní body Trumpovy předvolební kampaně patřily zkrocení imigrace, boj proti stávajícímu systému a "navrátit Americe její velikost". K jeho nečekanému vítězství mu záhy gratulovali i představitelé evropských stran, které s ním podobný pohled sdílejí. Pouze navlečený na jejich vlastní zemi. Představitelé populistického trendu, jako jsou Marine Le Penová, Geert Wilders nebo Beppe Grillo, se budou chtít svézt na Trumpově vlně. Šanci jim dávají blížící se volby.
Norbert Hofer, FPÖ
Norbert Hofer, FPÖ | Foto: Reuters

Rakousko a opakované prezidentské volby

Rakousko by se po opakovaných prezidentských volbách, které se uskuteční už 4. prosince, mohlo stát první poválečnou západoevropskou zemí, do jejíhož čela se postaví ultrapravicový politik. V tomto případě Norbert Hofer, člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ), kterého s Donaldem Trumpem srovnávají i rakouská média. Ta předpovídají, že se Hofer pokusí svézt na Trumpově "vítězné" vlně.

"Triumf populisty v USA posílí populistický hlas i tady," cituje politickou komentátorku Heidi Glückovou server The Local. Jak Trump, tak Hofer podle ní vystupují proti politické korektnosti, imigraci i proti zavedenému systému. Oba svého protikandidáta v minulosti označili za představitele současných elit. Hofer se ale – narozdíl od Trumpa – v politice angažuje už řadu let, útočí tedy na systém, jehož je už od poloviny 90. let sám součástí.

V květnových prezidentských volbách, které se kvůli nařízení soudu musejí opakovat, těsně zvítězil Hoferův soupeř Alexander Van der Bellen. Nynější průzkumy ale dávají oběma stejnou šanci.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy