Odpůrce islámu Wilders urazil Maročany, rozhodl nizozemský soud. Vyvázl ale bez pokuty

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 9. 12. 2016 12:55
Soud uznal krajně pravicového nizozemského politika Geerta Wilderse vinným z podněcování k rasové diskriminaci, ale nijak ho nepotrestal. Vůdce Strany pro svobodu nedostal ani pokutu. Wilders se nicméně podle soudu provinil tím, že v roce 2014 na mítinku povzbuzoval lidi ve skandování "Méně, méně, méně“ na svoji řečnickou otázku, zda by chtěli v Nizozemsku méně Maročanů. Přistěhovalce z této země politik označil za špínu. Soudce v rozsudku uvedl, že Wilders svými výroky Maročany paušálně urazil.
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Amsterodam – Nizozemský soud v pátek shledal předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse vinným z diskriminace. Zároveň ho ale zprostil obvinění z podněcování k nenávisti.

Prokuratura požadovala, aby Wilders dostal pokutu ve výši 5000 eur (asi 135 000 korun). Podle soudce je ale už usvědčení pro demokratického politika dostatečným trestem. Podle listu De Volkskrant už Wilders oznámil, že se proti rozsudku odvolá.

Soud uznal Wilderse vinným z diskriminace na základě incidentu z března 2014. Předseda PVV tehdy na setkání s občany před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka.

"Méně, méně, méně," skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. "Postaráme se o to," slíbil Wilders. Imigranty z Maroka – kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země – přitom označil za "špínu".

Soudce Hendrik Steenhuis v pátek uvedl, že Wilders svými výroky Maročany paušálně urazil. Požadovanou peněžitou pokutu mu ale neuložil.

Pátečního líčení se Wilders neúčastnil. Soudce je zaujatý a dnes "prohlásil Maročany za rasu a usvědčil polovinu Nizozemců", citovala však Wilderse agentura Reuters.

Wilders už dříve proces označil za frašku, ostudu Nizozemska, výsměch společnosti a za ohrožení svobody slova. Během své závěrečné řeči na konci listopadu rovněž dodal, že ho neumlčí nic než smrt.

V Nizozemsku se v polovině března příštího roku budou konat parlamentní volby. Wildersova PVV je v aktuálních předvolebních průzkumech nejsilnější stranou. Během procesu s předsedou strany v anketách ještě posílila.

 

Právě se děje

před 7 minutami

CSKA nabídl českého hokejistu Sekáče ostatním klubům KHL

Vedení hokejistů CSKA Moskva už nemá zájem o Jiřího Sekáče. Osmadvacetiletého českého útočníka nabídlo ostatním klubům Kontinentální ligy, ty nyní mají dva dna na rozmyšlenou. Podle agentury RIA-Novosti by po českém reprezentantovi mohly sáhnout nejspíš Barys Nur-Sultan nebo Dinamo Minsk.

Sekáč předloni vyhrál Gagarinův pohár s Kazaní, o rok později zamířil do CSKA. V sezoně nedokončené kvůli koronaviru odehrál kladenský rodák 45 zápasů a zaznamenal 25 bodů za 12 gólů a 13 asistencí.

Smlouvu se slavným moskevským klubem Sekáč podepsal do dubna 2021. Podle ruských médií činil jeho roční plat v uplynulé sezoně 100 milionů rublů (33 milionů korun), v příští měl dostat 60 milionů rublů (20 milionů korun).

Další zprávy