Ortega si zajistil vítězství už v prvním kole. Ačkoliv všechny hlasy ještě nejsou sečtené, před svým pravicovým soupeřem Eduardem Montealegrem má podle volební komise dostatečný náskok.
Zároveň v souběžně konaných parlamentních volbách získala jeho Sandinovská fronta národního osvobození (FSLN) 40,22 procent hlasů. Porazila tak Nikaragujskou liberální alianci. Ta získala 30,30 procent hlasů.
USA už dříve pohrozily, že v případě vítězství Ortegy stáhnou své investice ze země. 0bávají se totiž, že se stané blízkým spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze a kubánského vůdce Fidela Castra.
Bojiště studené války
Daniel Ortega se poprvé dostal k moci v čele svých sandinovských povstalců v roce 1979 a během 80. let se jeho ozbrojenci střetávali v občanské válce s oddíly "contras", které sponzorovaly USA.
Nikaragua se stala důležitým článkem ve strategii prezidetna Ronalda Reagana, který chtěl za každou cenu zamezit vytvoření dalších komunistických a promoskevských režimů na západní polokouli.
Válka a násilnosti si tehdy vyžádaly v Nikaragui přes 50 tisíc mrtvých. Z porušování lidských práv byl obviňován nejen Ortega, ale i proameričtí contras.
Infobox
ZÁKLADNÍ FAKTA O NIKARAGUI
Počet obyvatel:
- 5, 2 miliónu
Rozloha:
- 129 494 km2
Ekonomika:
- Druhý nejchudší stát západní polokoule po Haiti. 70 procent obyvatel má příjem nižší než dva dolary na den. Hlavní exportní komoditou je káva.
Přírodní katastrofy:
- V roce 1972 zemětřesení srovnalo se zemí velkou část metropole Managua. V roce 1998 způsobil obrovské škody hurikán Mitch.
V osmdesátých letech se jeho vláda opírala o pomoc východního bloku, Ortega byl častým hostem i v Československu. Na začátku devadesátých let přistoupil na konání svobodných voleb. V nich podlehl své bývalé spojenkyni Violettě Chamorrové.
Místo uniformy džíny
Bývalý sovětský spojenec Ortega v předvolební kampani změnil svou image, která je nyní rezervovanější než během jeho jedenáctileté vlády, kdy se prezentoval v roli marxisticko-leninského revolucionáře.
Olivovou vojenskou uniformu vyměnil za džíny a bílou košili. Červeno-černé barvy jeho strany byly v kampani nahrazeny sytě růžovou.
Zároveň sliboval, že bude respektovat soukromý sektor a podporovat volný obchod.
Velvyslanec USA a šéf amerických pozorovatelů Paul Trivelli nicméně tvrdí, že Ortega "je tygr, který svoje pruhy nezměnil".
Na volby dohlížela řada organizací
Nejvyšší volební rada (CSE) zakázala komukoliv mimo svůj okruh zveřejňovat předběžné výsledky voleb a úřady vyzvaly občany i politické strany, aby se nesnažili podplácet, vyvíjet nátlak, vyhrožovat nebo používat jakýkoli prostředek násilí, aby někoho přinutili hlasovat tak či onak.
"Jakýkoli takový akt, který má dopad na základní právo osob i právnických osob, ať už veřejných nebo soukromých, představuje volební zločin," varovala CSE.
Rovněž pozorovatelská mise Organizace amerických států vyzvala prezidentské kandidáty, aby se nevyhlašovali vítězi, aniž by znali oficiální výsledky voleb.
Také žádala, aby se předešlo "kolování zvěstí, prohlášením či unáhleným akcím, jež by mohly narušit normální průběh volebního procesu".