Nairobi - Přinejmenším 36 lidí zabili v úterý radikální ozbrojenci v lomu nedaleko keňského města Mandera, které leží na hranici se Somálskem. S odvoláním na Červený kříž o tom informovala agentura AFP.
Reuters později doplnila, že k útokům se přihlásili členové somálských islamistických milic Šabáb, které už podobné útoky v této oblasti v minulosti prováděly.
Kvůli krveprolití skončili ve funkci keňský policejní šéf a ministr vnitra.
Podle prohlášení radikálů jsou úterní útoky opět trestem za to, že Keňa poslala do Somálska vojáky, aby tam bojovali proti islamistickým rebelům. Šabáb hrozí i dalším krveprolitím.
Podle prohlášení radikálního hnutí bylo při úterním útoku zabito na 40 lidí, vláda mluví o 36 obětech.
Oddělili muslimy od ostatních
Keňský deník Daily Nation s odvoláním na svědky události napsal, že ozbrojenci překvapili dělníky v lomu v době, kdy spali ve stanech. Prý oddělili muslimy, které ušetřili, a vyznavače jiných náboženství pozabíjeli. Některé oběti byly zastřeleny, jiným útočníci usekali hlavy.
Keňský prezident Uhuru Kenyatta v reakci na útok prohlásil, že jeho země "neustoupí ve válce" proti islamistům ze Šabábu. "Je to válka proti Keni a Keňanům. Je to válka, ve které musí bojovat každý z nás," prohlásil Kenyatta během televizního projevu
Prezident zároveň oznámil, že v reakci na krveprolití přijal rezignaci současného policejního šéfa Davida Kimaiya a nominoval nového ministra vnitra, který nahradí dlouho kritizovaného Josepha Ole Lenkua.
Chtějí zavést právo šaría
Na konci listopadu přepadla asi stovka členů radikálního hnutí Šabáb 50 kilometrů od Mandery linkový autobus směřující do Nairobi a zabila 28 jeho pasažérů. Útočníci tehdy ve voze identifikovali osoby nemuslimského vyznání a postříleli je.
Podle mluvčího Šabábu šlo o odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase.
Milice Šabáb bojují proti somálské vládě. V zemi chtějí zavést islámské právo šaría.
V Keni mají na svědomí mnoho teroristických útoků, které připravily o život více než 130 lidí. Chtějí docílit stažení keňské armády z vojenské mezinárodní mise Amisom, kterou na pomoc vládě v Somálsku vyslala Africká unie.
Keňské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti už od loňského krvavého útoku na nákupní středisko v Nairobi, při němž zahynulo 67 lidí.