Keňské síly odpověděly na masakr zabitím stovky islamistů

ČTK ČTK
23. 11. 2014 23:24
Keňské síly udeřily na tábor, kde Šabáb naplánoval sobotní útok. O akci informoval viceprezident William Ruto.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nairobi - Keňské bezpečnostní síly v neděli odpověděly na sobotní vražedný útok islamistických milicí zabitím nejméně stovky jejich členů na jejich základně v Somálsku. Oznámil to keňský viceprezident William Ruto.

Příslušníci milicí Šabáb v sobotu na severovýchodě Keni přepadli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 cestujících nemuslimského vyznání.

Keňské síly udeřily na tábor, kde Šabáb naplánoval sobotní útok, řekl Ruto v keňském rozhlase. "Posíláme jim jasný vzkaz: můžete se sem vplížit a zaútočit na nevinné civilisty. Ale za každý útok na Keňu a její lidi vás budeme pronásledovat všude, kam se hnete," řekl Ruto podle agentury AP.

Šabáb se k masakru přihlásil a označil jej za odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase. Ruto prohlásil, že vládní síly budou chránit občany všemi prostředky, včetně razií v mešitách.

"Každé místo bohoslužeb, které ochotně poskytuje útočiště terorismu, se samo zbavuje své posvátnosti," řekl viceprezident. Keňské úřady uvedly, že mešity v Mombase se dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na extremisty a sloužily jako jejich výcviková centra. Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

Keňa zažívá stále víc útoků

Těla povražděných cestujících z autobusu byla v neděli převezena do Nairobi. Příbuzní a přátelé zesnulých přišli mrtvé identifikovat.

Keňa se v poslední době stala místem několika vážných ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedly somálská milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida.

Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni asi 135 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy