Keňské síly odpověděly na masakr zabitím stovky islamistů

ČTK ČTK
23. 11. 2014 23:24
Keňské síly udeřily na tábor, kde Šabáb naplánoval sobotní útok. O akci informoval viceprezident William Ruto.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nairobi - Keňské bezpečnostní síly v neděli odpověděly na sobotní vražedný útok islamistických milicí zabitím nejméně stovky jejich členů na jejich základně v Somálsku. Oznámil to keňský viceprezident William Ruto.

Příslušníci milicí Šabáb v sobotu na severovýchodě Keni přepadli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 cestujících nemuslimského vyznání.

Keňské síly udeřily na tábor, kde Šabáb naplánoval sobotní útok, řekl Ruto v keňském rozhlase. "Posíláme jim jasný vzkaz: můžete se sem vplížit a zaútočit na nevinné civilisty. Ale za každý útok na Keňu a její lidi vás budeme pronásledovat všude, kam se hnete," řekl Ruto podle agentury AP.

Šabáb se k masakru přihlásil a označil jej za odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase. Ruto prohlásil, že vládní síly budou chránit občany všemi prostředky, včetně razií v mešitách.

"Každé místo bohoslužeb, které ochotně poskytuje útočiště terorismu, se samo zbavuje své posvátnosti," řekl viceprezident. Keňské úřady uvedly, že mešity v Mombase se dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na extremisty a sloužily jako jejich výcviková centra. Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

Keňa zažívá stále víc útoků

Těla povražděných cestujících z autobusu byla v neděli převezena do Nairobi. Příbuzní a přátelé zesnulých přišli mrtvé identifikovat.

Keňa se v poslední době stala místem několika vážných ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedly somálská milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida.

Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni asi 135 lidí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy