Milice Šabáb postřílely 28 pasažérů linkového autobusu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 11. 2014 13:12
Útočníci z vozu vyvedli osoby nemuslimského vyznání a pak je zabili
Milice Šabáb.
Milice Šabáb. | Foto: Reuters

Nairobi - Příslušníci islamistických milicí Šabáb v sobotu na severovýchodě Keni unesli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 jeho pasažérů.

Oznámily to keňské policejní zdroje. Útočníci z vozu vyvedli osoby nemuslimského vyznání a postříleli je.

Podle mluvčího Šabábu šlo o odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase.

Přežili jen muslimové

Incident se stal asi 50 kilometrů od keňského města Mandera, které leží na hranicích se Somálskem. Podle šéfa místní policie Noaha Mwavindy útočníci zastavili autobus na silnici, nemuslimské cestující vyvedli ven a popravili je.

Podle očitých svědků se do akce zapojila asi stovka islamistů.

Keňa se v poslední době stala místem několika ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedla somálská milice Šabáb udržující kontakty s teroristickou sítí Al-Káida.

Masakr, který se nemusel stát

Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni asi 135 lidí.

Podle agentury AFP si městské úřady v Mandeře stěžují, že keňská policie zanedbává bezpečnostní kontroly v oblasti vystavené častým útokům Šabábu.

"Žádali jsme o posily, ale nikdo nás neposlouchal. Teď došlo k masakru, který se nemusel stát," řekl novinářům radní Abdirahman Abdullahi.

Razie v mešitách

K útoku u Mandery došlo jen pár dní poté, co keňská policie provedla razii ve čtyřech mešitách ve druhém největším keňském městě Mombase. Mešity se údajně dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na Šabáb a sloužily jako výcviková centra islamistů.

Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy