Milice Šabáb postřílely 28 pasažérů linkového autobusu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 11. 2014 13:12
Útočníci z vozu vyvedli osoby nemuslimského vyznání a pak je zabili
Milice Šabáb.
Milice Šabáb. | Foto: Reuters

Nairobi - Příslušníci islamistických milicí Šabáb v sobotu na severovýchodě Keni unesli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 jeho pasažérů.

Oznámily to keňské policejní zdroje. Útočníci z vozu vyvedli osoby nemuslimského vyznání a postříleli je.

Podle mluvčího Šabábu šlo o odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase.

Přežili jen muslimové

Incident se stal asi 50 kilometrů od keňského města Mandera, které leží na hranicích se Somálskem. Podle šéfa místní policie Noaha Mwavindy útočníci zastavili autobus na silnici, nemuslimské cestující vyvedli ven a popravili je.

Podle očitých svědků se do akce zapojila asi stovka islamistů.

Keňa se v poslední době stala místem několika ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedla somálská milice Šabáb udržující kontakty s teroristickou sítí Al-Káida.

Masakr, který se nemusel stát

Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni asi 135 lidí.

Podle agentury AFP si městské úřady v Mandeře stěžují, že keňská policie zanedbává bezpečnostní kontroly v oblasti vystavené častým útokům Šabábu.

"Žádali jsme o posily, ale nikdo nás neposlouchal. Teď došlo k masakru, který se nemusel stát," řekl novinářům radní Abdirahman Abdullahi.

Razie v mešitách

K útoku u Mandery došlo jen pár dní poté, co keňská policie provedla razii ve čtyřech mešitách ve druhém největším keňském městě Mombase. Mešity se údajně dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na Šabáb a sloužily jako výcviková centra islamistů.

Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy