Netanjahu se sešel v Jeruzalémě s Babišem, plánovanou cestu do Abú Dhabí zrušil

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 19:25
Izrael je v řešení koronaviru příkladem k následování a je na cestě stát se první zemí, kde lidé budou moci začít žít tak, jak byli dříve zvyklí. Český premiér Andrej Babiš to řekl ve čtvrtek po jednání s předsedy vlád Izraele Benjaminem Netanjahuem a Maďarska Viktorem Orbánem. Netanjahu předtím potvrdil zrušení své čtvrteční cesty do Spojených arabských emirátů z důvodu zhoršení stavu jeho ženy.
Čtvrteční schůzka Benjamina Netanjahua a Andreje Babiše v Jeruzalémě.
Čtvrteční schůzka Benjamina Netanjahua a Andreje Babiše v Jeruzalémě. | Foto: Facebookový profil Andreje Babiše

Babiš ocenil, že si Izrael zajistil s předstihem dostatek vakcín proti covidu-19. Je zemí s nejvyšší mírou proočkování obyvatelstva na světě. Alespoň jednu dávku obdrželo již 55 procent obyvatel této devítimilionové země a 43 procent jich dostalo obě injekce potřebné k plné imunizaci.

Premiéři též hovořili o možnosti zapojení Česka a Maďarska do společného výzkumu a vývoje vakcín. Rakouský kancléř Sebastian Kurz a dánská premiérka Mette Frederiksenová se minulý týden s Netanjahuem domluvili na založení fondu na financování těchto aktivit. Lidé, kteří covid měli, dostávají podle Babiše v Izraeli jenom jednu dávku kterékoli vakcíny.

Maďarsko by se podle Orbána také rádo zapojilo do mezinárodního úsilí k vytvoření kapacit na výrobu vakcín a dalších léčebných přípravků nejen proti koronaviru, ale i proti případným jiným nemocím. Projekt může podle Netanjahua trvat okolo dvou let, po kterých by ale státy měly být schopny zásobovat vakcínami nejen své občany, ale i další země.

"Nabízejí možnost participovat na výrobě vakcín, která bude v Izraeli, které budou nejlepší v čase, protože máme stále mutace. Měla by to být výroba, která bude vyrábět deset milionů vakcín měsíčně. Je to investice 120 až 150 milionů dolarů a oni zvou do té investice další země," řekl Babiš později novinářům.

Předsedové vlád také diskutovali o takzvaných zelených pasech, tedy potvrzeních o očkování proti covidu-19, které mají svým držitelům zpřístupnit různá veřejná místa. Babiš rovněž poděkoval Netanjahuovi za 5000 dávek vakcíny společnosti Moderna, které už dříve z Izraele přivezli vojáci.

Svou první cestu do SAE Netanjahu zrušil

V případě cesty do Spojených arabských emirátů mělo jít o jednodenní a první oficiální návštěvu Netanjahua. Tato arabská země s Izraelem loni normalizovala vztahy a od 1. března má v Izraeli svého velvyslance. Podle středečních zpráv existovala možnost, že by se k programu v emirátech mohli připojit také saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán a súdánský premiér Abdalláh Hamduk. Bin Salmán ale později popřel, že se chystá do emirátů.

Izraelský list The Jerusalem Post napsal, že Jordánsko ve čtvrtek odmítalo vydat souhlas k využití svého vzdušného prostoru letadlu s Netanjahuem. Povolení vydalo, až když bylo příliš pozdě na dodržení programu.

Jde podle izraelských médií o reakci na spor o návštěvu jordánského korunního prince na Chrámové hoře v Jeruzalémě plánovanou na středu. Ta byla nakonec zrušena kvůli tomu, že Izrael odmítl vydat povolení ke vstupu princově ochrance.

Princ Husajn bin Abdalláh chtěl navštívit mešitu Al-Aksá na Chrámové hoře. K hranici ale přijel s větším počtem ozbrojených členů ochranky, než na jakém se původně s Izraelem Jordánsko dohodlo. Izraelci nadbytečné stráže do Izraele odmítli vpustit a princ se vrátil.

Sara Netanjahuová musí podstoupit operaci a má zůstat v nemocnici několik dní.

Loni s Izraelem normalizovaly vztahy kromě emirátů také Bahrajn a Súdán. Netanjahu cestu už kvůli epidemii koronaviru odložil několikrát, naposledy v únoru. Izraelská média připomínají, že tu současnou cestu chtěl vykonat 12 dní před izraelskými parlamentními volbami a v Abú Dhabí původně chtěli cestu odložit až po volbách, aby nemohla být považovaná za součást volební kampaně.

 

Právě se děje

Další zprávy