Emirátský šejk investoval do izraelského klubu Beitar, který se tradičně straní Arabů

ČTK ČTK
7. 12. 2020 22:16
Člen vládnoucího klanu Spojených arabských emirátů získal polovinu podílu v izraelském fotbalovém klubu Beitar, který jako jediný v Izraeli na seznamu svých hráčů nemá Araby. Poloviční podíl šejk Hamad bin Chalífa Nahaján získal za slib, že v příštích deseti letech do klubu investuje 300 milionů šekelů (dvě miliardy korun). SAE letos s Izraelem uzavřely normalizační dohodu.
Izraelský fotbalový klub Beitar Jeruzalém.
Izraelský fotbalový klub Beitar Jeruzalém. | Foto: Beitar Jeruzalém

Podle agentury AP je Beitar volně spjat s vládní stranou Likud premiéra Benjamina Netanjahua, získal 13 turnajových trofejí a k jeho fanouškům se řadí izraelští prezidenti i premiéři. Pětina obyvatel Izraele jsou Arabové a o Beitaru je známo, že jako jediný z fotbalových klubů v mužstvu nikdy Araba neměl.

Vedení klubu tvrdí, že si to vynutilo zaměření fanoušků. Patří k nim i menší skupina, která si říká La Familia a jejíž členové skáčou jako opice, když se v soupeřově týmu k míči dostane například Afričan. V případě, že u protivníků hraje Arab a je u míče, provolávají smrt Arabům.

Podle AP se to teď může změnit. "Směřujeme k novým dnům společné existence, úspěchů a bratrství ve prospěch našeho klubu, naší komunity a izraelského sportu," oznámil majitel týmu Moše Hogeg. Nahaján prohlásil, že je nadšený, že se stal partnerem tak "slavného klubu, o němž tolik slyšel".

Klub zatím neoznámil, zda se chystá oslovit arabské hráče. Za minulého vedení koupil dva čečenské muslimské fotbalisty, což se fanouškům nelíbilo. Dva dny po oznámení nákupu vzplály kanceláře klubu a dva z členů La Familie byli obviněni ze žhářství. Nyní je v mužstvu Nigerijec s muslimskými kořeny. Klub tvrdí, že má arabské hráče v dorostu a také v ženském týmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy