Káthmandú, Dharamsála - Kolem dvou set mnichů a exilových Tibeťanů v neděli zaútočilo na vízovou kancelář čínské ambasády v hlavním městě Nepálu Káthmandú.
Demonstranté protestovali proti násilnému potlačení nedávných protestů v tibetském hlavním městě Lhasa, při němž úřadovala čínská policie a armáda.
Podle agentury Reuters dav v Káthmandú provolával hesla jako "Chceme svobodný Tibet".
Nepálská policie demonstraci rozehnala. Podle očitých svědectví zásahové jednotky bily demonstranty bambusovými holemi a poté je odvlekly do policejních vozidel. Podle informací agentury Reuters bylo takto zadrženo nejméně 113 osob. Něktěří demonstranti prý plakali a prosili policisty, aby je nezatýkali, uvádí Reuters.
Od poloviny března, kdy nepokoje v Tibetu propukly, bylo nepálské hlavní město svědkem téměř každodenních akcí na podporu Tibetu. V Nepálu jsou přitom protičínské demonstrace zakázány. Ekonomika malého a chudého vysokohorského státu je totiž odkázána na čínské zakázky. Nepál proto Tibet uznává jako součást Číny.
O nepokojích v Tibetu čtěte více zde:
Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši
Jednejte s dalajlámou, vyzval Bush Čínu
Tibetské protesty pokračují. Zemřeli další lidé
Svědectví: Tibeťané během demonstrací lynčovali Číňany
Co se děje v Tibetu? Svět neví, Čína vykázala média
Nezávislý olympijský oheň z Indie
Akce na podporu Tibetu se v neděli konala také v indickém městě Dharamsála. Sešli se tu tibetští exulanti, aby zažehli "nezávislou olympijskou pochodeň".
"Nezávislá pochodeň byla zapálena na protest proti čínskému režimu vládnoucímu v Tibetu," citoval server ČT předsedu nezávislé organizace Kongres tibetské mládeže sídlící v Indii.
Čtěte také: Nedělní předávání olympijského ohně se změnilo v policejní manévry
Oheň konkuruje skutečné olympijské pochodni,která se právě v neděli vydává na pouť z řeckých Athén. "Nezávislá" pochodeň zapálená v Indii poputuje do amerického San Franciska. Tam 9. dubna dorazí i oficiální oheň.
V sobotu se se znovu konaly i protesty v Tibetu. Podle Rádia svobodná Asie se demonstrací ve Lhase zúčastnilo několik stovek lidí. Stalo se tak na závěr Pekingem organizované návštěvy 15 diplomatů z Evropy, USA a Japonska.