Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši

gaz
27. 3. 2008 12:24
Tibet připomíná válečnou zónu, říkají zahraniční média
"Velice znepokojen" je situací v exilu žijící tibetský vůdce Dalajláma, který čínské úřady vyzval, aby proti demonstrantům přestaly používat sílu. Ke zdrženlivosti Peking vybídla i Evropská unie.
"Velice znepokojen" je situací v exilu žijící tibetský vůdce Dalajláma, který čínské úřady vyzval, aby proti demonstrantům přestaly používat sílu. Ke zdrženlivosti Peking vybídla i Evropská unie. | Foto: Reuters

Lhasa - Po dlouhé době pustily čínské úřady skupinu téměř třiceti zahraničních žurnalistů do Tibetu, kam měla nečínská média v průběhu rozsáhlých demonstrací zakázaný přístup.

Plánované instruktážní turné však nedopadlo podle jejich přestav. Delegaci v klášteře Jokhang obklopilo přibližně 30 mnichů, kteří volali po svobodě Tibetu a protestovali proti čínskému útlaku.

Novináři navíc píší o tom, že situace v Tibetu vypadá všelijak, jen ne normálně.

Válečná zóna

Podle reportéra listu Financial Times (FT) je v celé Lhase stále cítit spálenina.

"Je to pouze jeden z mnoha znaků, že protičínské protesty, které zachvátily starobylé hlavní město Tibetu, byly mnohem agresivnější, delší a způsobily mnohem větší škody, než si jakýkoli vnější pozorovatel dokázal představit," píší FT.

Všude jsou podle zpravodaje kontrolní místa a uzavírky z ostnatého drátu. Na ulicích je vidět mnoho policistů a vojáků, obchody, restaurace a bary jsou zabedněné. Spíše než klidné město podle něj historické čtvrti připomínají "válečnou zónu".

"Nejsme svobodní"

"Tibet není svobodný. Tibet není svobodný," křičel podle agentury AP jeden z mnichů, kteří novinářům přehradili cestu, a pak se rozplakal.

"Chtějí, abychom zničili Dalajlámu, a to není správné," volal jiný během patnáctiminutového protestu, který potom čínští policisté rozehnali.

Podle mnichů neměl s demonstracemi v exilu žijící spirituální vůdce nic společného. Peking naopak tvrdí, že je za ně zodpovědný.

Čínští průvodci se během setkání snažili křikem a strkáním novináře od mnichů oddělit. Podle duchovních hlídali kláštery až do noci před příjezdem reportérů vojáci, kteří pak byli odvoláni.

Po setkání mnichů s novináři byl klášter Jokhang uzavřen a ohrazen policisty.

Potěmkinova vesnice

Mimo dosah zpravodajů zůstala i další místa, kde by pro čínské úřady mohlo dojít k potenciálním problémům. Místo toho byli vzati tam, kde dle Pekingu řádili násilní demonstranti.

Žurnalisté viděli například nemocnici, která byla během protestů trvajících od 10. března poničena, a obchod, kde bylo údajně upáleno pět dívek.

Peking přiznal, že během demonstrací zemřelo 22 lidí, tibetská exilová vláda hovoří o téměř 140 obětech.

Tusk do Pekingu nepojede

Mezitím polský tisk informoval o tom, že premiér země Donald Tusk se stal prvním evropským předsedou vlády, který se definitivně rozhodl bojkotovat letní olympiádu v Pekingu.

"Nemám v úmyslu se zúčastnit zahájení her v Pekingu. Polsko je země střední velikosti a nesnaží se být první, ale můj názor je velmi jasný: přítomnost politiků na zahájení těchto her se mi zdá nevhodná," citovala ČTK z polského listu Dziennik.

Český premiér Mirek Topolánek by podle svých slov uvažoval o bojkotu olympijských her, jen pokud by se situace v Tibetu nadále zhoršovala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy