Svědectví: Tibeťané během demonstrací lynčovali Číňany

mih
22. 3. 2008 16:50
Čínští policisté pak začali do demonstrantů střílet
"Velice znepokojen" je situací v exilu žijící tibetský vůdce Dalajláma, který čínské úřady vyzval, aby proti demonstrantům přestaly používat sílu. Ke zdrženlivosti Peking vybídla i Evropská unie.
"Velice znepokojen" je situací v exilu žijící tibetský vůdce Dalajláma, který čínské úřady vyzval, aby proti demonstrantům přestaly používat sílu. Ke zdrženlivosti Peking vybídla i Evropská unie. | Foto: Reuters

Lhasa - Čínská vláda vyvěsila na internet fotky dvacítky podezřelých Tibeťanů, kteří měli stát u největších protestů proti čínské nadvládě za posledních dvacet let, a v Londýně stovky lidí zpívaly před čínskou ambasádou píseň oslavující dalajlámu.

Přesto se svět teprve postupně dozvídá, co se asi v Tibetu v minulých dnech stalo. Informace se totiž rozcházejí; zejména kvůli tomu, že Čína nedovoluje zahraničním novinářům vstup do země.

Americký deník Los Angeles Times nyní na základě svědeckých výpovědí zrekonstruoval, co se během demonstrací dělo.

Demonstrace začaly poklidným pochodem asi tří stovek mnichů v pondělí 10. března v tibetské metropoli Lhase. K mnichům se přidali studenti a policie několik demonstrantů zatkla.

Demonstranti vypovídali, že protestovali proti útisku a každodenní diskriminaci Tibeťanů. V dalších dnech protesty pokračovaly. Policie několikrát zakročila a použila slzný plyn. Obchody zůstávaly zavřené, ve městě byla napjatá atmosféra.

Situace se v metropoli Lhase vyhrotila v pátek 14. března. Z výpovědí svědků vyplývá, že demonstrace se zvrhly až v násilnosti, při kterých Tibeťané náhodně bili i zabíjeli etnické Číňany a zapalovali jejich obchody a domy, a to jen na základě jejich etnické příslušnosti.

Populace etnických Číňanů v původně Tibeťany osídlené oblasti nyní po kolonizačních programech čínské vlády převládá.

Svědci například popsali, jak rozzuřený dav bezdůvodně lynčoval čínského motocyklistu - podle svědků pravděpodobně zemřel. Ne všichni Tibeťané se však účastnili násilností, naopak někteří ukrývali své čínské přátele.

"Tibeťané jsou obvykle tak klidní a přátelští, ale najednou byli jak pomatení," řekl deníku Los Angeles Times švýcarský turista Claude Balsiger. "Kvíleli jak vlci. Bylo to brutální, plné násilí."

Nepřipravení a vystrašení policisté nejdříve proti rozvášněným skupinám Tibeťanů nezasáhli. Ti vypálili velkou část centra Lhasy.

Když se pak seskupily polovojenské čínské jednotky, začaly do zástupů demonstrantů střílet. Řada z protestujících zemřela.

V dalších hodinách a dnech se ve Lhase a dalších tibetských městech rozmístila čínská armáda. Protestovat se však začalo v odlehlejších částech Tibetu. Ve Lhase čínská  policie záhy začala zatýkat podezřelé z páchání násilí.

Podle tibetské exilové vlády zemřelo během demonstrací po zásahu policie 99 Tibeťanů. Číňané naopak tvrdí, že násilnostem Tibeťanů podlehlo 19 Číňanů.

Číně se s blížící se olympiádou pozornost světa  moc nelíbí: chce se samozřejmě prezentovat jako otevřená a svobodná země, ale teď má naopak obavy, že by k nepokojům mohlo dojít i během her.

Pekingská vláda dokonce zvažuje, že během olympiády zakáže živé televizní vysílání z Tchien-an-men, kde krvavě potlačila v roce 1989 studentské demonstrace.

 

Právě se děje

Další zprávy