"Také v případě lodí Alan Kurdi a Alex jsme v rámci evropského solidárního řešení připraveni přijmout část lidí zachráněných v nebezpečné situaci na moři," řekl dnes Seehofer. Tuto nabídku předal komisi už v pátek a zároveň požádal o koordinaci akce.
Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye z Řezna v pátek informovala, že v mezinárodních vodách u Libye zachránila z gumového člunu 65 migrantů. Navzdory námořní blokádě doplula do mezinárodních vod u italského ostrova Lampedusa, kde kotví i plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans s 41 běženci. Posádka Alexe odmítá plout na Maltu, která se nabídla, že migranty přijme výměnou za 55 jiných, kteří na ostrově skončili místo Itálie, napsala agentura ANSA.
"S 65 zachráněnými osobami míříme k Lampeduse. Nenecháme se zastrašit (italským) ministrem vnitra (Matteem Salvinim) a plujeme do nejbližšího bezpečného přístavu," napsala na twiteru organizace Sea-Eye. Platí mořské právo, i když tomu tento představitel (italské) vlády odmítá věřit," dodala. Organizace na sociální síti připomněla, že se k převzetí migrantů nabídlo 70 německých měst.
Plavidlo Alan Kurdi nyní kotví v mezinárodních vodách u Lampedusy. Vojenská policie na něj doručila nový bezpečnostní zákon, který prosadil Salvini a podle nějž lodě ohrožující národní bezpečnost Itálie nesmějí do italských teritoriálních vod vplout. Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch, která na Lampedusu přepravila 40 migrantů, nevztahuje na humanitární lodě.