U Tuniska se potopila loď s 86 migranty, o život přišly údajně desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2019 20:52
U Tuniska se v pondělí večer potopila loď s 86 migranty. Až ve středu se na místě nehody podařilo zachránit čtyři lidi, jeden z nich však následně zemřel v nemocnici, sdělil ve čtvrtek agentuře AFP zdroj z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ostatní jsou nezvěstní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Amnesty International

Zachránění afričtí migranti podle nejmenovaného vládního zdroje tvrdí, že několik desítek lidí se utopilo, informaci však zatím úřady ani IOM nepotvrdily.

Loď podle přeživších vyplula z libyjského přístavu Zuára nedaleko hranic s Tuniskem a potopila se nedaleko přístavu Zarzis na jihu země.

Letos v květnu v mezinárodních vodách u tuniského pobřeží utonulo nejméně 65 migrantů poté, co se s nimi převrhl člun. Plavidlo rovněž vyplulo ze Zuáry a potopilo se 74 kilometrů od tuniského přístavu Sfax, který leží zhruba 240 kilometrů jižně od metropole Tunis.

Tuniské úřady rovněž před asi dvěma týdny povolily skupině více než 70 uprchlíků vystoupit z egyptské lodi, která je zachránila na moři a čekala u Zarsisu s uprchlíky tři týdny. Na lodi bylo 64 Bangladéšanů, devět Egypťanů, a po jednom občanovi z Maroka a Súdánu. Podle Reuters byli všichni deportování až na Súdánce, který požádal o azyl v Tunisku.

Ze západního pobřeží Libye vyráží většina migrantů, kteří se snaží dostat z Afriky do Evropy s pomocí pašeráků lidí. Jejich počet však v poslední době klesl díky snaze Itálie narušit sítě převaděčů a její podpoře libyjské pohraniční stráže, píše Reuters.

Ačkoli pokračující boje v Libyi ztížily pašerákům jejich činnost, činitelé mezinárodních humanitárních organizací varují, že kvůli násilnostem v zemi zřejmě bude do Evropy utíkat stále více lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy