Němci zpřísní azylové zákony. Běženci budou platit za integrační kurzy

ČTK ČTK
3. 2. 2016 13:10
Azylové zákony se v Německu od 1. března zpřísní. Po schválení vládou musí balíček zákonů odsouhlasit ještě obě komory německého parlamentu. Nové zákony například rozšiřují seznam bezpečných států, jejichž obyvatelé nebudou mít na azyl v Německu právo. Omezí se také možnost přistěhování rodinných příslušníků běženců, kteří už azyl získali. Součástí schváleného balíčku azylových zákonů je i to, že se běženci budou finančně podílet na nákladech na svou integraci do společnosti.
Uprchlíci v Německu. Ilustrační foto.
Uprchlíci v Německu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda podle očekávání schválila zpřísnění azylových zákonů. Omezí se tak možnost přistěhování rodin běženců, kteří v Německu získali azyl.

Kabinet také zařadil na seznam bezpečných států Alžírsko, Tunisko a Maroko, takže občané těchto zemí už nebudou mít šanci azyl získat. Opatření by měla začít platit 1. března, souhlas s nimi však ještě musí vyslovit obě komory parlamentu.

Bez rodiny dva roky

Možnost spojování rodin uprchlíků se pozastaví na dva roky, poté by měla být obnovena, uvedl mluvčí vlády Steffen Seibert.

Vláda chce také dávat rodinným příslušníkům běženců přednost při sestavování kontingentů lidí, které by měla země v budoucnu vyzvedávat přímo z krizových oblastí.

Rozšíření seznamu bezpečných států by mělo urychlit průběh azylového řízení v zemi. Na občany těchto států se budou vztahovat pravidla pro zrychlené řízení, v jehož rámci je možné rozhodnout o azylu během dvou týdnů, v dalším týdnu by úřady měly rozhodnout o případném odvolání běžence.

Očekává se, že žadatelé z bezpečných států budou moci azyl získat jen výjimečně, pokud prokážou, že je osobně tamní státní moc pronásleduje.

Finanční spoluúčast

Ve zrychleném řízení se budou projednávat také žádosti těch běženců, kteří odmítnou s úřady spolupracovat, což znamená, že budou lhát o své zemi původu nebo si odmítnou nechat sejmout otisky prstů.

Součástí schváleného balíčku azylových zákonů je i to, že se běženci budou finančně podílet na nákladech na svou integraci do společnosti. Každý z nich bude muset platit měsíčně deset eur (270 Kč) za integrační kurzy, v nichž se učí německy a seznamují se s německou kulturou.

Balíček zákonů musí ještě schválit obě komory německého parlamentu. Ve Spolkovém sněmu mají vládní strany velkou většinu, komplikace se však očekávají ve Spolkové radě, kde zasedají zástupci německých zemí. Proti rozšíření seznamu bezpečných států totiž mají výhrady Zelení, kteří jsou zastoupeni v devíti ze 16 zemských vlád.

 

Právě se děje

Další zprávy