Nairobi - Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. Znovuzvolení Uhurua Kenyatty je proto neplatné a hlasování se musí opakovat do 60 dnů. Rozhodl o tom v pátek keňský nejvyšší soud, který řešil stížnost opozice.
Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Volební komise se podle nich dopustila natolik závažných nesrovnalostí, že je nutné uspořádat nové hlasování.
"Prohlášení (o vítězství Kenyatty) je neplatné a anulované," uvedl podle agentury Reuters soudce David Maranga.
Justice prohlásila, že volby z 8. srpna nebyly zorganizovány v souladu s ústavou, uvedla agentura AP. Na soud se obrátil vůdce opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga.
Odinga podle agentury AFP označil dnešek za historický den pro keňský národ a zprostředkovaně pro všechny Afričany. Řekl, že jde o první případ, kdy africký soud zneplatnil výsledek prezidentských voleb.
Také dodal, že nemá důvěru v současnou volební komisi a na nové hlasování má dohlížet jiná skupina osob.
Kenyattovi právníci označili soudní verdikt za "politické rozhodnutí", kterému se ale podřídí.
Podle volebních úřadů Kenyatta obhájil mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé.
Odinga však tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.
Keňská burza v reakci na výnos pátečního soudu zastavila obchodování. Tamní šilink okamžitě oslabil na měnových trzích. Keňa je největší východoafrickou ekonomikou.
Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 osob, napsal Reuters.
Mezinárodní organizace Human Rights Watch uvádí sice méně obětí, ale upozorňuje, že během nepokojů došlo "k závažnému porušování lidských práv - policie při protestech a domovních zásazích opozičníky bila a vraždila".
Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 000 uprchlo ze svých domovů.