Nejvyšší soud v Keni anuloval prezidentské volby, byly v nich nesrovnalosti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2017 13:49
Uhuru Kenyatta sice před třemi týdny zvítězil v keňských prezidentských volbách, o křeslo hlavy státu ale bude muset znovu bojovat. Keňský nejvyšší soud volby anuloval s tím, že se během hlasování objevily "nesrovnalosti". Nové prezidentské volby se budou konat do 60 dní. Po vyhlášení výsledků před třemi týdny propukly nepokoje, při kterých nejméně 20 lidí zemřelo. Ve volbách zvítězila současná hlava státu Kenyatta. Opozice však označila sčítání hlasů za zmanipulované.
Povolební protesty z Keni. Na snímku opoziční kandidát na prezidenta Raila Odinga.
Povolební protesty z Keni. Na snímku opoziční kandidát na prezidenta Raila Odinga. | Foto: Reuters

Nairobi - Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. Znovuzvolení Uhurua Kenyatty je proto neplatné a hlasování se musí opakovat do 60 dnů. Rozhodl o tom v pátek keňský nejvyšší soud, který řešil stížnost opozice.

Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Volební komise se podle nich dopustila natolik závažných nesrovnalostí, že je nutné uspořádat nové hlasování.

"Prohlášení (o vítězství Kenyatty) je neplatné a anulované," uvedl podle agentury Reuters soudce David Maranga. 

Justice prohlásila, že volby z 8. srpna nebyly zorganizovány v souladu s ústavou, uvedla agentura AP. Na soud se obrátil vůdce opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga.

Odinga podle agentury AFP označil dnešek za historický den pro keňský národ a zprostředkovaně pro všechny Afričany. Řekl, že jde o první případ, kdy africký soud zneplatnil výsledek prezidentských voleb.

Také dodal, že nemá důvěru v současnou volební komisi a na nové hlasování má dohlížet jiná skupina osob.

Kenyattovi právníci označili soudní verdikt za "politické rozhodnutí", kterému se ale podřídí.

Podle volebních úřadů Kenyatta obhájil mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé.

Odinga však tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.

Keňská burza v reakci na výnos pátečního soudu zastavila obchodování. Tamní šilink okamžitě oslabil na měnových trzích. Keňa je největší východoafrickou ekonomikou.

Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 osob, napsal Reuters.

Mezinárodní organizace Human Rights Watch uvádí sice méně obětí, ale upozorňuje, že během nepokojů došlo "k závažnému porušování lidských práv - policie při protestech a domovních zásazích opozičníky bila a vraždila".

Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 000 uprchlo ze svých domovů.

 

Právě se děje

Další zprávy