Protesty po volbách si v Keni vyžádaly nejméně 12 životů, zbloudilá střela zabila devítiletou dívku

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2017 18:38
Nejméně 12 lidí od pátku zemřelo při nepokojích v Keni, které propukly v reakci na vyhlášení výsledků prezidentských voleb. Ve volbách zvítězila současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice označila sčítání hlasů za zmanipulované, keňští pozorovatelé ale uvedli, že výsledek je v pořádku. Do márnice v Nairobi byla v pátek přivezena těla devíti mladých mužů, kteří podlehli střelným zraněním. V Nairobi zemřela i devítiletá dívka, kterou zasáhla kulka vypálená z policejní zbraně. "Byla zasažena zbloudilou střelou, když stála na balkoně a policisté sporadicky stříleli," cituje agentura Reuters jednoho ze svědků.
Nepokoje v Keni
Nepokoje v Keni | Foto: Reuters

Nairobi - Nejméně 12 lidí od pátku zemřelo během nepokojů v Keni, kde se rozhořely protesty v reakci na vyhlášení výsledků prezidentských voleb. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Ve volbách zvítězila současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice označila sčítání hlasů za zmanipulované, keňští pozorovatelé ale dnes uvedli, že výsledek je v pořádku.

Do márnice v Nairobi v sobotu byla přivezena těla devíti mladých mužů, kteří podlehli střelným zraněním. V Nairobi zemřela i devítiletá dívka, kterou zasáhla kulka vypálená z policejní zbraně.

"Byla zasažena zbloudilou střelou, když stála na balkoně a policisté sporadicky stříleli," cituje agentura Reuters jednoho ze svědků. Protesty se rozhořely zejména ve slumech kolem metropole. Všech deset mrtvých bylo z chudinské čtvrti Mathare.

Úřady už ráno informovaly o dvou mrtvých na dalších místech země. "Jeden člověk zemřel a další čtyři zraněné jsme přijali do nemocnice," řekl agentuře AFP nemocniční zdroj ve městě Kisumu. Dalšího mrtvého ve městě Siaya potvrdil místní policista.

Podle opozice už zemřelo 100 lidí

Opoziční koalice vedená neúspěšným prezidentským kandidátem Railou Odingou tvrdí, že zabito bylo již více než 100 lidí, včetně deseti dětí. Pro svá tvrzení ale neposkytla žádné důkazy. Keňská národní komise pro lidská práva oznámila, že od úterý, tedy ode dne voleb, policie zastřelila 24 lidí. Představitelé hlavní nemocnice ve městě Kisumu pak uvedli, že od pátečního večera ošetřili 26 osob, z toho čtyři se zraněním střelnou zbraní, a další, které zbyla policie. Nepokoje se soustředí ve městě Kisumu, které je hlavní baštou Odingy, a v etnicky smíšených slumech na okraji Nairobi.

Volební komise v pátek uvedla, že Kenyatta získal v úterním hlasování podporu 54,27 procenta voličů. Opoziční kandidát Raila Odinga si zajistil 44,74 procenta hlasů.

Na průběh voleb dohlížela hlavní keňská pozorovatelská organizace ELOG. Ta dnes uvedla, že nemá žádné důkazy, že hlasování bylo zmanipulované. Výsledek voleb je podle ní přesný.

Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo rovněž kvůli volbám, v roce 2007 zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 tisíc muselo opustit své domovy.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy