Jiří Šedivý: Pogromy a radikalizace Evropy. Lidé začnou brát bezpečnost do svých rukou

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 11. 2015 6:00
Dosud jen těžko myslitelná radikalizace Evropy a citelný růst podpory extremistickým stranám - to je podle bývalého náčelníka českého generálního štábu a předního bezpečnostního experta Jiřího Šedivého největší riziko, jemuž bude po sérii teroristických útoků v Paříži čelit starý kontinent. Šedivý v rozhovoru pro Aktuálně.cz též varuje, že bychom se neměli ptát, zda teroristé v Česku jednou udeří, ale kdy udeří. Čeští policisté by podle něj měli být vedle pistolí vyzbrojeni též samopaly.
Foto z pařížského fotbalového stadionu, který byl 13. listopadu večer evakuován kvůli teroristickým útokům.
Foto z pařížského fotbalového stadionu, který byl 13. listopadu večer evakuován kvůli teroristickým útokům. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Mění se snad pomalu Paříž v Bagdád či Kábul, kde jsou teroristické útoky na denním pořádku?

Jiří Šedivý: Tragédii v Paříži bylo možné předvídat. Bohužel. Toto riziko narůstá už po mnoho let. Stejně jako jiné teroristické útoky ve vlacích plných lidí v Madridu před jedenácti lety, o rok později přišel masakr v londýnském metru. A nyní jde o odvetu za účast Francie v akcích proti Islámskému státu. Pořád je to ale odveta či msta. V případě útoků v Madridu za angažmá Španělska v tažení proti iráckému diktátoru Husajnovi.

A.cz: Evropa se tedy podle vás z ničeho nepoučila?

Jen zanedbatelně. Chováme se stále velmi naivně, jako kdybychom nechápali, co se děje v islámském světě a nakolik se tyto změny vztahují na nás - možné terče akcí islamistů. Islámský stát je ta nejnebezpečnější struktura, kterou až dosud islamisté vymysleli: brutalitou, nesmlouvavostí, ale i vynalézavostí.

Podívejme se zpět o několik let na to, co se odehrávalo v Čečensku a jak se Čečenci mstili Rusům v Moskvě, Beslanu, Volgogradu a na mnoha dalších místech. I proto si myslím, že jsme podcenili - a neříkám to poprvé - dvě zásadní věci: opakované výzvy islamistů k přenesení jejich svaté války do Evropy. Toto nebezpečí stále přehlížíme a podle toho přistupujeme k migrační vlně. Rizika tohoto velmi složitého a rozporuplného fenoménu jednoduše ignorujeme. Jakkoliv chápu význam humanitární pomoci lidem, kteří prchají před válkou. Unie v tomto směru ovšem totálně selhala.

A.cz: Co konkrétně jí vyčítáte?

Neschopnost chránit vlastní hranice. Na tuto ochranu jsme zcela rezignovali. Upnuli jsme se jen na humanitární pomoc, jakkoliv důležitou, a vlastní bezpečnost hodili přes palubu. Brusel si v poslední době jen hraje na lídra Evropy - i tím, že podceňuje její obranu v čase nebývalé migrační vlny. Proto se v Unii o ochraně jejích vnějších hranic jen donekonečna bezúčelně diskutuje.

Jakési kroky se sice teď konečně přijímají, avšak opět: ne kvůli bezpečnosti Evropy, ale proto, že příliv migrantů začíná být pro některé země ekonomickým problémem. Sebevražedná optika!

S vlnou extremismu povstanou i noví vůdci

A.cz: S migranty se podle vás dostali do Evropy i islamisté? Pro ně ale určitě existují jednodušší cesty. A to tím spíše, že k islamistům se přidávají i Západoevropané.

To, že k nám i s trpícími uprchlíky přicházejí lidé, kteří západní civilizaci nenávidí, je podle mne bez diskuse. Obávám se však jiného rizika - pogromů na uprchlíky. Jako odvety za to, co se stalo v Paříži. Evropa má mimochodem s pogromy bohaté zkušenosti. Už tu třeba máme požár v uprchlickém táboře v Calais.

V davové psychóze se do pogromů mohou a budou zapojovat nejen různí extremisté a neonacisté, ale i běžní občané. A nepochybně se objeví i různí vůdci, kteří se postaví do jejich čela. Vždyť se podívejte na sílící německou Pegidu. Nejde ale ani zdaleka jen o Německo. Právě radikalizace Evropy je pro náš kontinent největším rizikem.

A.cz: Asi nelze ani v této situaci vyčítat Evropské komisi, že se snažila pomoci lidem prchajícím před válkou.

Naše dobrosrdečnost a soucit s trpícími nesmí ovšem ohrozit nás samé. Čechy nesmyslně kritizují za to, jak prý "bezohledně jednají" s pár stovkami uprchlíků v záchytných táborech. Ti lidé tam ale netrpí na rozdíl třeba od Calais anebo některých jiných táborů v příhraničních oblastech, kde lidé žijí v zoufalých podmínkách, protože ty státy to už přestávají zvládat. Migranti tam začínají být dokonce teď v zimě ubytováváni ve stanech!

A řeknu to natvrdo: migrační vlnu jsme nezastavili včas a nezastavili jsme ji na hranicích Evropy. Z toho se nikdo z politiků ani evropských úředníků nevylže. Vpuštění do Evropy měli být jen ti, kteří sem mají právo přijít - ti, kteří utíkají před válkou. Politiky si přece nevolíme kvůli dobrosrdečnosti a ušlechtilým činům, nýbrž proto, aby spravovali, řídili a neohrožovali stát. 

A.cz: Předvídáte jakýsi kolotoč nekonečných odvet a pogromů?

Nic nepředvídám. Jen před nimi varuji. A tento "samočistící" proces se dotkne především států, které jsou migrací či muslimskými menšinami nejvíce zasaženy. A znovu říkám - nepůjde vždy o akce extremistů či neonacistů. Ani Pegidu přece netvoří jim podobní lidé. A stejné riziko hrozí třeba Francii, kde roste popularita nacionalistické političky Marine Le Penové.

Toto pro Evropu smrtelné nebezpečí - kdy obyčejní lidé začnou brát spravedlnost a bezpečnost svých domovů do svých rukou - dochází ve vedení Unie jen málokomu. A bude to jen reakce na nerozhodnost evropských politiků.

Neptejme se zda, ale kdy v Česku teroristé udeří

A.cz: Máme si snad opravdu zvykat na poměry, které vládnou v Bagdádu či Kábulu, kde jsou teroristické údery na denním pořádku?

Dost vyhrocená otázka. Beru ji jako novinářskou zkratku. Na něco podobného bych si dost nerad zvykal. Na druhé straně ale nejsem sám, kdo varuje, že bychom se neměli ptát, zda teroristé v Česku jednou udeří, ale kdy udeří.

Neměli bychom těžit z toho, že zatím nejsme - na rozdíl od Německa, Francie, Španělska či Británie - v hledáčku islamistů. Jakkoliv se nás samozřejmě už teď dotýkají nynější sebevražedné útoky v Paříži. Islamisté si ji podle mě vybrali jako nejvhodnější a z hlediska bezpečnosti nejslabší místo. Například v Německu jsou kontroly policie nesrovnatelně striktnější, důslednější. Ostatně i proto už Němci zmařili několik podobných útoků.

A.cz: Jakým rizikům je dnes Evropa ještě vystavena?

Evropa bude podle mě zanedlouho čelit dvěma "válečným frontám". Až se totiž na Blízkém východě vyřeší sunnitsko-šíitský konflikt, první na ráně islamistů se ocitne Izrael.

Druhá "válečná fronta" se pak vytvoří v samotné Evropě. Islamisté totiž už dávno pochopili, že ji neporazí vojensky. Velmi uškodit jí ale mohou zevnitř teroristickými útoky ve velkých městských aglomeracích, kde se dominantní technologická převaha Západu zcela smazává, zvláště pokud se k islamistům přidávají mnozí občané zemí Unie. Stojí před námi obrovský bezpečnostní problém, s nímž bude mít co dělat policie, ale i armáda. I to je jeden z důvodů mých obav, že lidé začnou brát obranu svých domovů do svých rukou.

A.cz: Mluvíme tu snad o neonacismu?

Mluvím tu o jedné z forem velmi nebezpečného extremismu a nebezpečí prohry demokracie. Na což už Evropa jednou tragicky doplatila. A mluvím o tom celou dobu našeho rozhovoru. Až uprchlická krize pomine, měli bychom hledat optimálnější a důslednější formu demokracie, než je dnes. Ta, kterou nyní prosazuje Brusel, je sebezničující. A nejde jen o uprchlíky, nereálné humanitární projekty, ale i nesmyslné ekonomické kroky, které ženou zejména tu střední Evropu do nevýhodných pozic. 

A.cz: Sebezničující demokracie? To mi vysvětlete...

Mám tím na mysli naprostou odtrženost Bruselu od reality. Některé jeho kroky mnoha státům - mírně řečeno - neprospívají. Anebo jsou odrazem zájmů velkých státu Unie. Vyplynulo to snad i z diskuse o migračních kvótách. A jinými slovy o tom hovořil tento týden i britský premiér David Cameron, když kritizoval "postátňování" Evropské unie, které není v zájmu Velké Británie ani mnohem menších států.

Po Paříži budeme muset skousnout i nepříjemná omezení

A.cz: Navrhněte tedy alespoň několik konkrétních kroků.

Tak především: pokud jde o bezpečnost, musíme přestat s nesmyslným rozhořčováním se a protesty nad některými kroky, které s bezpečností souvisejí a které více či méně omezují naši svobodu. Ať již jde o pravomoci zpravodajských služeb, anebo navýšení počtu policistů, a tudíž i obranných rozpočtů.

Česka policie by si podle mě měla třeba zvyknout na to, že její hlídky nebudou vyzbrojeny jen pistolemi, ale i samopaly, jak je to třeba běžné v některých západních zemích. Policista s pistolí nezabrání teroristům v ničem - i kdyby je měl přímo u nosu. A mám-li to říci polopatě: kvalitně vyzbrojených a vycvičených policistů musí být v ulicích mnohem víc než dosud.

To, co se naopak odehrálo před časem v Uherském Brodě, kdy policisté prchali před pomateným důchodcem (natož před teroristou s válečnými zkušenostmi!), byla naopak ostuda a ukázka neschopnosti reagovat na rizikové události. V tomto smyslu není česká police kromě několika vybraných jednotek vychovávána a cvičena.

Rozhýbat by se ale měla konečně i armáda a pustit se do druhé vlny modernizace.

A ještě jedna poznámka k hrozbě islamismu: pokud snad veřejnost stále odmítá přítomnost základny NATO v Česku, tak říkám, že dříve či později nás Aliance požádá o vyslání početnějších kontingentů vojáků do rizikových oblastí. I to je poučením ze sobotních teroristických úderů. Nemůžeme do zahraničních misí posílat jen chemiky a lékaře, protože by to veřejnost neskousla. Přichází doba, kdy můžeme být požádáni o vyslání celé brigády rychlého nasazení. A jedno, zda to bude na východ, anebo na jih. A zapomínáme ještě na jednu věc...

A.cz: Co máte na mysli?

Pokud by v Paříži nebyly vytvořeny podmínky k útokům teroristů - i díky přítomnosti zradikalizované muslimské menšiny -, tak ten útok neměl nejmenší naději na úspěch. Také k tomu může za jistých okolností nahrát nikým neřízená migrační vlna. A jsme opět u rizika radikalizace evropské společnosti, ať již těch levých, anebo pravých. Na obě skupiny se nabaluje stále více normálních občanů, kteří by se od extremistů za normálních okolností distancovali. Vlastně se tak stávají radikály, ačkoliv jimi nejsou.

Co myslíte? Co se asi teď po tragédii v Paříži v Česku stane, pokud německá Pegida vyvolá v Německu pro tamní migranty nesnesitelné podmínky a oni se obrátí k nám na východ?

 

Právě se děje

Další zprávy