Generál Petr Pavel exkluzivně: Centrála NATO je v pohotovosti. Spojme se proti Islámskému státu

Jan Gazdík Jan Gazdík
14. 11. 2015 14:12
Pokud Francie požádá po sérii teroristických úderů v Paříži spojence o pomoc, tak ji co nejrychleji dostane. V maximální možné míře. V rozhovoru s Aktuálně.cz to řekl předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, první voják Severoatlantické aliance.
Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Výjimečný stav ve Francii, v zemi, která je významným členem NATO... Netýká se už něco takového celé Severoatlantické aliance, bezpečnosti všech jejích členů? A pokud ano, jak moc? Kde a v čem může NATO po sérii teroristických úderů Francii pomoci?

Petr Pavel: Výjimečný stav ve Francii je vnitřní záležitostí této země. Na Alianci to nemá přímou vazbu. Alianční představitelé už nicméně na různých úrovních vyjádřili francouzským spojencům svou účast a nabídli jim pomoc, kdykoliv ji budou potřebovat.

Petr Pavel
Petr Pavel | Foto: DVTV

Francie má dost vlastních zdrojů a sil. Pokud ale přesto dospěje k názoru, že pomoc potřebuje, tak o ni požádá. Určitě se ale posílí sdílení zpravodajských informací na všech úrovních - jak civilních, tak vojenských.

Kdykoliv dojde k podobné tragédii, kterou lze označit za krizi - a toto svým způsobem krizová situace je -, tak jsou alianční partneři připraveni pomoci všemi dostupnými prostředky. Tak tomu bylo, je a bude.

A.cz: Ptám se i proto, že výjimečný stav v zemi se statusem jaderné mocnosti není běžný.

Pokusím se důvody výjimečného stavu objasnit. Je vyhlášen především proto, aby byly možné uzávěry na komunikacích, domovní prohlídky, uzavření hranic či řada dalších bezpečnostních kroků. Tohle vše se bez výjimečného stavu neobejde.

A.cz: Asi mně teď nemůžete říci úplně vše. Ale přesto: Co se děje zrovna teď v centrále NATO po útoku islamistů na Paříž?

Jsme tu v pohotovosti. Vyhodnocujeme a analyzujeme všechny informace z našich, ale i ze všech dostupných zdrojů. Zároveň připravujeme hlášení pro vedoucí funkcionáře Aliance, kteří jsou v kontaktu a sledují vývoj situace.

Pokud se poměry ještě nevyostří, tak se v pondělí uskuteční první jednání, na němž nás francouzský stálý představitel při Severoatlantické radě seznámí s tím, co přesně se v Paříži stalo, jaké byly podniknuty kroky... Případně může požádat o pomoc.

A.cz: Podle všeho jde o odvetu islamistů za akce Francie v Sýrii a na Blízkém východě. Jsme snad svědky otevření jakési "druhé fronty" v Evropě?

Vše zatím opravdu nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o akci islamistů (Islámský stát se k odpovědnosti za atentáty přiznal krátce po pořízení rozhovoru - pozn. redakce). Přesto nelze hovořit o otevření "druhé fronty". Ti útočníci jsou velmi pravděpodobně francouzskými občany, kteří se vrátili ze Sýrie či z Iráku. Což je dlouhodobý, a tudíž ne nový problém. Tím spíše bychom se z toho měli poučit.

A.cz: Jak?

Kromě vyjádření jednoty a soustrasti nad ztrátami, které teď utrpěla Francie, bychom měli jednotu a solidaritu vyjádřit i v akci proti příčinám včerejšího teroru v Paříži.

Jde o kroky, které se týkají vnitřní i vnější bezpečnosti Aliance - v tomto případě jednotného postupu vůči syrskému konfliktu, urovnání krize na Blízkém východě, a tudíž i eliminaci Islámského státu.

A.cz: Jde o apel předsedy Vojenského výboru NATO na větší jednotu Aliance?

Jak jinak. Musíme hledat všechny konstruktivní cesty se všemi aktéry, kteří mohou v téhle krizi sehrát pozitivní roli tak, abychom mohli hrozbu Islámského státu efektivně řešit.

A.cz: Možná se neptám toho pravého, ale může včerejší série sebevražedných útoků v Paříži zradikalizovat poměry v zemích Evropské unie v podobě odvetných pogromů na muslimy?

Tahle obava je namístě. Radikální názory se ostatně kvůli přistěhovalecké vlně v některých evropských zemích už vyskytují. A teroristický útok s tak vážnými a tragickými následky může k další radikalizaci i většímu vlivu dosud okrajového politického spektra opravdu vést.

Evropa má ale dostatečně dlouhou kulturní a politickou tradici, aby se s touto hrozbou vyrovnala a možný růst vlivu extremismu utlumila.

A.cz: Může teror v Paříži něco změnit na zmrazené spolupráci NATO s Ruskem v boji proti Islámskému státu?

Když jsem se zmínil o efektivním postupu proti Islámskému státu a účasti všech důležitých hráčů na těchto krocích, tak jsem mínil i Rusko. Nejen kvůli jeho velikosti a vojenské síle, ale i fyzické přítomnosti na Blízkém východě. Rusko z toho nelze - jako jednoho z důležitých faktorů řešení této krize - vyloučit.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 35 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy