Tisíce hasičů zápasí s největším požárem v historii Kalifornie. Oheň se nekontrolovatelně šíří dál

ČTK ČTK
7. 8. 2018 11:13
Požár v oblasti Mendocino na západě Kalifornie už zachvátil nejméně 1148 kilometrů čtverečních a dále se rozšiřuje.
Kalifornii spalují nejhorší požáry v její historii | Video: Reuters

San Francisco - Kalifornie se potýká s největším požárem, který kdy stát na západním pobřeží USA zasáhl. V noci na úterý to oznámily místní úřady a upozornily, že dva požáry u jezera Clear Lake severně od San Francisca nyní berou jako jeden ničivý živel.

Oheň, který zuří v oblasti Mendocino na západě Kalifornie, už zachvátil nejméně 1148 kilometrů čtverečních, přičemž rozsah se stále zvětšuje. Loni v oblasti hořela plocha o rozloze 1140 kilometrů čtverečních. Oheň na dvou místech nedaleko od sebe vypukl 27. července a nyní je situace pod kontrolou jen z 30 procent.

...
... | Foto: ČTK

Požáry trápí celou Kalifornii, s 18 většími bojuje ve státě více než 14 000 hasičů, informovala agentura AP. Plamenům na severu Kalifornie již padlo za oběť 75 domů a tisíce lidí musely prchnout více než 100 kilometrů daleko od svých domovů. 

"Pamatuji si, když jsme před několika lety měli deset až 12 000 hasičů ve státech Kalifornie, Oregon a Washington, a nikdy ne 14 000, jako vidíme teď," řekl mluvčí kalifornského úřadu pro lesnictví a boj s požáry Scott McLean.

Jen s ohni v oblasti Mendocino bojuje podle posledního hlášení úřadu téměř 4000 hasičů, nasazeno je zde také 441 vozidel a 15 vrtulníků.

Požáry v kalifornské oblasti Mendocino.
Požáry v kalifornské oblasti Mendocino. | Foto: ČTK

Podobné události začínají být podle AP v Kalifornii běžné a sezona požárů je zde v důsledku klimatických změn delší a drsnější. Odborníci uvádějí, že teplejší počasí vysušuje vegetaci a dává vzniknout vážnějším požárům, které se rychle rozšiřují z venkovských oblastí do měst. Také ale připisují vinu šíření městské zástavby.

Do debaty kolem řádění ničivého živlu v Kalifornii se o víkendu vložil také americký prezident Donald Trump. Kalifornské požáry podle něj zhoršují "špatné zákony o životním prostředí", které zabraňují náležitému využití "masivního množství dostupné vody".

Požáry se snaží uhasit asi 4000 hasičů.
Požáry se snaží uhasit asi 4000 hasičů. | Foto: ČTK

McLean ale reagoval slovy, že vody k hašení požárů severně od San Francisca je dostatek. Problém s vodou na hašení podle něj není ani na jiných místech Kalifornie.

Trump také na Twitteru napsal, že voda je v západoamerickém státě odkláněna do Tichého oceánu. Profesor Kalifornské univerzity v Davisu a dlouholetý analytik vodohospodářských sporů v Kalifornii Jay Lund na to odpověděl, že prezidentovo tvrzení "je tak fyzikálně nemožné, že se člověku ani nechce reagovat".

Co se týče ohňů v Mendocinu, úřad pro lesnictví a boj s požáry uvádí jako předpokládané datum uhašení 15. srpen. U jednoho z nich hasiči o víkendu učinili pokrok, druhý se však stále rozšiřuje poté, co pronikl do přírodní rezervace Mendocino. Dále na sever je stále neuhašený požár Carr, který kolem města Redding zničil přes 1000 obydlí. Podle posledního hlášení je pod kontrolou ze 47 procent.

Úřady odhadují, že se požáry nepodaří zlikvidovat dříve než 15. srpna.
Úřady odhadují, že se požáry nepodaří zlikvidovat dříve než 15. srpna. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy