Lesní požáry na severu Kalifornie mají už osm obětí, další lidé se pohřešují

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2018 8:49
V celé Kalifornii s lesními požáry bojuje už na 12 000 hasičů.
Desetitisíce lidí utekly ze svých domovů před obrovskými lesními požáry na severu Kalifornie. | Video: Reuters

Sacramento - Lesní požáry, které týden sužují sever Kalifornie, mají podle médií už osm obětí a několik osob se pohřešuje. Plameny v této oblasti spálily na 360 kilometrů čtverečních porostů a zničily přes 650 domů. Před ohnivou smrští utekli obyvatelé několikatisícového městečka Lakeport. V celé Kalifornii s lesními požáry bojuje už na 12 000 hasičů.

Oheň sužující oblast severokalifornského města Redding je podle agentury AP nejhorším z lesních požárů, které nyní devastují západ Spojených států od státu Oregon přes Kalifornii, Nevadu až po Texas. V oblasti Redding při něm za týden zemřelo šest lidí, z toho dvě děti.

V neděli se dali na útěk lidé z Lakeportu poté, co se k městečku nebezpečně přiblížily dva požáry pustošící místní okres Lake a sousední správní celek Mendocino. Lakeport, které má kolem 5 tisíc obyvatel, leží asi 370 kilometrů severně od San Franciska. Podle úřadů je v oblasti ohroženo více než 4500 budov.

Boj s ohnivým živlem ztěžují vysoké teploty a měnící se směr větru. Na severu Kalifornie se od minulého pondělka zatím podařilo uhasit jen asi pět procent požárů, na další plochy porostu se však oheň dál šíří. Představitel kalifornského úřadu pro ochranu lesů Bret Gouvea byl nicméně v neděli optimistický, podle něj se plameny už nešíří tak rychle jako v předchozích dnech.

Podle kalifornských úřadů bylo evakuováno asi 50 tisíc lidí. Jednou z obětí, o níž v neděli informovala místní policie na severu Kalifornie, byla osoba, která se přes varování úřadů neevakuovala.

Požár nadále zuří také u Yosemitského národního parku ve střední části Kalifornie a v horách východně od Los Angeles nedaleko Palm Springs. V těchto oblastech shořelo už nejméně 260 kilometrů čtverečních porostů.

Yosemitský park zůstane kvůli ohni uzavřen přinejmenším do pátku. V neděli zemřel při boji s požárem poblíž Yosemitského parku třiatřicetiletý hasič, oznámily dnes místní úřady. Podle některých informací se tak mezi hasiči stal druhou obětí.

Americký prezident Donald Trump už vyhlásil pro stát Kalifornie stav nouze, což umožní úřadům postižených oblastí žádat o federální pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy