Teploty na jihu Evropy atakovaly rekordy, čeká se pokles. Moskva otevřela ochlazovací místnosti

ČTK ČTK
5. 8. 2018 16:17
Španělé a Portugalci se vzpamatovávají z rekordně horkého víkendu. Vedra, která sužují především jih Evropy, pomalu ustupují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid/Praha - Evropu dusila o víkendu nebývale silná vedra, která na jihozápadě kontinentu vyhnala rtuť teploměru až blízko k hranici historických rekordů.

Zatímco v sobotu naměřili ve španělském regionu Extremadura 46 stupňů a v Portugalsku teplota rovněž výrazně překročila čtyřicítku, v neděli již podle předpokladů meteorologů vedra mírně polevují.

Vysoké teploty trápily také další části kontinentu od Skandinávie přes Francii po Rusko. V Česku padaly lokální teplotní rekordy.

Nejvyšší teploty byly v sobotu ve Španělsku stejně jako v pátek v provincii Badajoz, kde naměřili ve stejnojmenném městě 46 stupňů Celsia, tedy nejvíc v historii tohoto města. V neděli už v tomto nejžhavějším místě očekávali meteorologové jen mírné překročení čtyřicetistupňové hranice.

Celoevropský rekord 48 stupňů, který byl naměřen v roce 1977 v Aténách, tak nepadl; nepřekonáno zůstalo i španělské maximum, jež drží od loňska Córdoba hodnotou 46,9 stupně.

Kvůli vedrům zemřeli ve Španělsku tento týden tři lidé. Jeden z nich v pátek v Barceloně, dva již dříve v jihovýchodním regionu Murcia.

Portugalsko kromě veder trápí i rozsáhlý lesní požár v turistickém regionu Algarve na jihu země. S ohněm, který se rychle šíří a zachvátil již téměř tisíc hektarů, i dnes bojuje na 700 hasičů a desítka letadel.

Ve Francii kvůli vysoké teplotě vody v řekách Rýn a Rhona energetici v sobotu zastavili provoz čtyř jaderných reaktorů ve třech elektrárnách ve východní části země. Vodu elektrárny používají k ochlazování a pak ji vracejí zpět.

Vedra zažívala i střední Evropa. V Česku v sobotu padly lokální teplotní rekordy pro tento den na třech desítkách měřicích stanic. Nejteplejším místem byla stejně jako v minulých dnech Řež u Prahy, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně. Nejteplejšími okresy byly Mladoboleslavsko, Nymbursko a Kolínsko.

Na Slovensku měli kvůli vedrům výrazně více práce záchranáři: jen během pátku vyrážely sanitky k více než stovce lidí, kteří kvůli vedru zkolabovali.

V ruské metropoli Moskvě se teplota dostala ke třicítce, čímž překročila průměr pro toto období o sedm stupňů. Radnice proto otevřela stovky klimatizovaných ochlazovacích místností, kde si Moskvané mohou odpočinout a napít se vody a využít pomoci zdravotníků.

Přes nezvykle vysokou hranici 30 stupňů se dostaly teploty i ve Švédsku, kde hrozily kvůli suchu a větru lesní požáry v jižní a střední části země. V sobotu však srážky přinesly ochlazení. Podle statistiků byl ve Švédsku letošní červenec nejteplejším za 250 let, v Británii za poslední století.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy