Teploty na jihu Evropy atakovaly rekordy, čeká se pokles. Moskva otevřela ochlazovací místnosti

ČTK ČTK
5. 8. 2018 16:17
Španělé a Portugalci se vzpamatovávají z rekordně horkého víkendu. Vedra, která sužují především jih Evropy, pomalu ustupují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid/Praha - Evropu dusila o víkendu nebývale silná vedra, která na jihozápadě kontinentu vyhnala rtuť teploměru až blízko k hranici historických rekordů.

Zatímco v sobotu naměřili ve španělském regionu Extremadura 46 stupňů a v Portugalsku teplota rovněž výrazně překročila čtyřicítku, v neděli již podle předpokladů meteorologů vedra mírně polevují.

Vysoké teploty trápily také další části kontinentu od Skandinávie přes Francii po Rusko. V Česku padaly lokální teplotní rekordy.

Nejvyšší teploty byly v sobotu ve Španělsku stejně jako v pátek v provincii Badajoz, kde naměřili ve stejnojmenném městě 46 stupňů Celsia, tedy nejvíc v historii tohoto města. V neděli už v tomto nejžhavějším místě očekávali meteorologové jen mírné překročení čtyřicetistupňové hranice.

Celoevropský rekord 48 stupňů, který byl naměřen v roce 1977 v Aténách, tak nepadl; nepřekonáno zůstalo i španělské maximum, jež drží od loňska Córdoba hodnotou 46,9 stupně.

Kvůli vedrům zemřeli ve Španělsku tento týden tři lidé. Jeden z nich v pátek v Barceloně, dva již dříve v jihovýchodním regionu Murcia.

Portugalsko kromě veder trápí i rozsáhlý lesní požár v turistickém regionu Algarve na jihu země. S ohněm, který se rychle šíří a zachvátil již téměř tisíc hektarů, i dnes bojuje na 700 hasičů a desítka letadel.

Ve Francii kvůli vysoké teplotě vody v řekách Rýn a Rhona energetici v sobotu zastavili provoz čtyř jaderných reaktorů ve třech elektrárnách ve východní části země. Vodu elektrárny používají k ochlazování a pak ji vracejí zpět.

Vedra zažívala i střední Evropa. V Česku v sobotu padly lokální teplotní rekordy pro tento den na třech desítkách měřicích stanic. Nejteplejším místem byla stejně jako v minulých dnech Řež u Prahy, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně. Nejteplejšími okresy byly Mladoboleslavsko, Nymbursko a Kolínsko.

Na Slovensku měli kvůli vedrům výrazně více práce záchranáři: jen během pátku vyrážely sanitky k více než stovce lidí, kteří kvůli vedru zkolabovali.

V ruské metropoli Moskvě se teplota dostala ke třicítce, čímž překročila průměr pro toto období o sedm stupňů. Radnice proto otevřela stovky klimatizovaných ochlazovacích místností, kde si Moskvané mohou odpočinout a napít se vody a využít pomoci zdravotníků.

Přes nezvykle vysokou hranici 30 stupňů se dostaly teploty i ve Švédsku, kde hrozily kvůli suchu a větru lesní požáry v jižní a střední části země. V sobotu však srážky přinesly ochlazení. Podle statistiků byl ve Švédsku letošní červenec nejteplejším za 250 let, v Británii za poslední století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy