Teploty na jihu Evropy atakovaly rekordy, čeká se pokles. Moskva otevřela ochlazovací místnosti

ČTK ČTK
5. 8. 2018 16:17
Španělé a Portugalci se vzpamatovávají z rekordně horkého víkendu. Vedra, která sužují především jih Evropy, pomalu ustupují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid/Praha - Evropu dusila o víkendu nebývale silná vedra, která na jihozápadě kontinentu vyhnala rtuť teploměru až blízko k hranici historických rekordů.

Zatímco v sobotu naměřili ve španělském regionu Extremadura 46 stupňů a v Portugalsku teplota rovněž výrazně překročila čtyřicítku, v neděli již podle předpokladů meteorologů vedra mírně polevují.

Vysoké teploty trápily také další části kontinentu od Skandinávie přes Francii po Rusko. V Česku padaly lokální teplotní rekordy.

Nejvyšší teploty byly v sobotu ve Španělsku stejně jako v pátek v provincii Badajoz, kde naměřili ve stejnojmenném městě 46 stupňů Celsia, tedy nejvíc v historii tohoto města. V neděli už v tomto nejžhavějším místě očekávali meteorologové jen mírné překročení čtyřicetistupňové hranice.

Celoevropský rekord 48 stupňů, který byl naměřen v roce 1977 v Aténách, tak nepadl; nepřekonáno zůstalo i španělské maximum, jež drží od loňska Córdoba hodnotou 46,9 stupně.

Kvůli vedrům zemřeli ve Španělsku tento týden tři lidé. Jeden z nich v pátek v Barceloně, dva již dříve v jihovýchodním regionu Murcia.

Portugalsko kromě veder trápí i rozsáhlý lesní požár v turistickém regionu Algarve na jihu země. S ohněm, který se rychle šíří a zachvátil již téměř tisíc hektarů, i dnes bojuje na 700 hasičů a desítka letadel.

Ve Francii kvůli vysoké teplotě vody v řekách Rýn a Rhona energetici v sobotu zastavili provoz čtyř jaderných reaktorů ve třech elektrárnách ve východní části země. Vodu elektrárny používají k ochlazování a pak ji vracejí zpět.

Vedra zažívala i střední Evropa. V Česku v sobotu padly lokální teplotní rekordy pro tento den na třech desítkách měřicích stanic. Nejteplejším místem byla stejně jako v minulých dnech Řež u Prahy, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně. Nejteplejšími okresy byly Mladoboleslavsko, Nymbursko a Kolínsko.

Na Slovensku měli kvůli vedrům výrazně více práce záchranáři: jen během pátku vyrážely sanitky k více než stovce lidí, kteří kvůli vedru zkolabovali.

V ruské metropoli Moskvě se teplota dostala ke třicítce, čímž překročila průměr pro toto období o sedm stupňů. Radnice proto otevřela stovky klimatizovaných ochlazovacích místností, kde si Moskvané mohou odpočinout a napít se vody a využít pomoci zdravotníků.

Přes nezvykle vysokou hranici 30 stupňů se dostaly teploty i ve Švédsku, kde hrozily kvůli suchu a větru lesní požáry v jižní a střední části země. V sobotu však srážky přinesly ochlazení. Podle statistiků byl ve Švédsku letošní červenec nejteplejším za 250 let, v Británii za poslední století.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy