V Řecku odvolali kvůli lesním požárům šéfy policie a hasičů

ČTK ČTK
5. 8. 2018 21:50
Úřady čelí kritice za špatné zvládnutí situace, která vyústila ve třetí nejtragičtější požáry v Evropě za poslední čtvrtstoletí.
Požáry v Řecku.
Požáry v Řecku. | Foto: Reuters

Atény - Lesní požáry v Řecku, při kterých minulý týden zemřelo devět desítek lidí, stály místa šéfy řecké policie a hasičů. Jejich odvolání dnes oznámil úřad premiéra Alexise Tsiprase. Místní úřady v aténské oblasti i centrální vláda čelí kritice za špatné zvládnutí situace, která vyústila ve třetí nejtragičtější požáry v Evropě za poslední čtvrtstoletí.

Policejní náčelník Konstantinos Tsuvalas byl podle agentury AP odvolán po dvou a půl letech ve funkci, zatímco šéf hasičů Sotiris Terzudis zastával svou pozici pouze půl roku.

Změny oznámil premiérův úřad dva dny poté, co kvůli požárům rezignoval státní ministr pro veřejný pořádek a ochranu občana Nikos Toskas.

Řecká vláda čelí ostré kritice obyvatel postižených oblastí, že na katastrofu reagovala pomalu, neměla připravený evakuační plán a nechala je napospas plamenům. Úřady zprvu postup bezpečnostních a záchranných složek hájily s tím, že se situace bleskově vyvíjela kvůli silnému větru, což v některých případech znemožňovalo zásahy.

Příbuzní některých obětí však tento týden zažalovali místní úřady, civilní obranu i policii kvůli odpovědnosti za jejich smrt. Viní je mimo jiné ze zabití z nedbalosti.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy