Ničivé požáry a obrovská vedra? Planeta nám dává co proto, extrémy budou častější, varují vědci

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
26. 7. 2018 6:56
Extrémní počasí trápí Skandinávii, Kanadu i Japonsko. Odborníci varují, že vlny veder budou častější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Atény/Londýn - Lesní požáryŘecku si vyžádaly desítky mrtvých. Japonsko sužují několikatýdenní vedra. Ve Švédsku shořelo kvůli dlouhotrvajícímu horku nejméně 20 tisíc hektarů lesa.

Rekordní teploty, téměř 37 stupňů, naměřili na začátku července v Montrealu, několik desítek lidí kvůli vedrům zemřelo. Tropické teploty trápí také Velkou Británii, Kalifornii, Omán i Alžírsko.

Ať už se jedná o sever, nebo jih zeměkoule, všude panuje v posledních měsících extrémní počasí. Je to běžné?

Podle klimatologů se planeta potýkala s různými výkyvy počasí od té doby, co existuje atmosféra. Odborníci však předpokládají, že podobné extrémy budou rok od roku výraznější.

"Různé přirozené proměny počasí zažíváme neustále. Ale nyní nám klimatická změna dává co proto. Zažíváme extrémy jako silné deště nebo vlny veder ještě intenzivněji než v minulosti," varovala na stanici CNN Katharine Hayhoeová, klimatoložka z Texaské univerzity. Do budoucna lze očekávat, že vlny veder, požárů nebo povodní budou ničivější než v minulosti.

Role člověka

Odborníci se také shodují, že lidský faktor nepochybně k větším extrémům přispívá a způsobuje jejich častější výskyt. Negativní vliv má především vypouštění plynů, jako je oxid uhličitý nebo methan, do atmosféry.

"Všechny odchylky a extrémy jsou souhrou přírodních a lidmi vyvolaných jevů. Nikdy nejde přesně říct, že za toto konkrétní sucho v dané oblasti může třeba z 85 procent přírodní proměnlivost a z 15 procent člověk," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Aleš Farda z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

"Nemůžeme s úplnou jistotou říct, jaké klima bude v příštích letech. Nicméně se domníváme, že lidská činnost přirozený výskyt anomálií navyšuje a jejich závažnost vyhrocuje," dodává a současnou vlnu veder na severu Evropy označuje jako anomálii.

Špatná úroda v Evropě

Velká Británie už kvůli vedrům vydala opatření na šetření zásob pitné vody. "V celé zemi jsme během léta zaznamenali jen 20 procent srážek oproti průměru," uvedli pro server BBC britští meteorologové.

Německo v důsledku počasí například očekává velmi špatnou úrodu. Podle posledních odhadů by sklizeň obilí v Evropě mohla být nejhorší za posledních šest let, píše agentura Bloomberg. Podobné problémy má i Dánsko, Švédsko nebo Polsko.

A situace se do budoucna nezlepší. Vědci předpokládají, že v následujících letech budou na celé planetě stále vyšší teploty. To ostatně potvrzují statistiky za letošní rok. Červen se podle amerických odborníků na životní prostředí stal celosvětově pátým nejteplejším od roku 1880.

Evropa i USA ohroženy

A jaké oblasti budou i do budoucna vysokými teplotami nejvíce zasaženy? "Z čistě klimatického pohledu můžeme vytipovávat rizikové regiony i v České republice. Ale je to vždycky jenom předpověď, byť s ubíhajícím časem čím dál spolehlivější," říká Aleš Farda.

Jejich projekce předpovídají nárůst teplot například ve Skandinávii. Také očekávají, že už tak vysoké letní teploty ve Středomoří budou v budoucnu ještě vyšší. K tomu bude pravděpodobně v tomto regionu ubývat srážek.

"Středomoří bude podle všeho změnou klimatu během několika desetiletí velmi zasaženo. Více než střední Evropa. Silných požárů se tam budou obávat čím dál více," varuje klimatolog Farda.

Podle něj stejná změna klimatu hrozí i jižní Austrálii nebo Kalifornii. Obě oblasti už v současnosti trpí obdobími velkého sucha. Kalifornii zasáhly rozsáhlé požáry na konci minulého roku i na začátku letošního července.

Aleš Farda zároveň podotýká, že klimatickým změnám by se lidstvo mělo spíše přizpůsobit, než se je snažit zmírnit.

"Zmírňování je náročnější a je to běh na hodně dlouhou a náročnou trať. Musíme se na změny hlavně připravit, jinak nás to velmi poškodí. Může to přispět v nejkritičtějším případě i k potenciálnímu zániku civilizace," tvrdí Farda.

Video: Řecko zasáhly ničivé požáry

Zpustošené město. Sledujte z dronu následky požárů v Řecku | Video: Up Drones
 

Právě se děje

před 31 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy