Na Marsu je voda a lidstvo míří ke Slunci. To nejdůležitější v roce 2018 ve vesmíru

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 12. 2018 16:53
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) letos oslavil 60. narozeniny a představil několik ambiciózních programů. Odstartovala mise ke Slunci a na Marsu přistála sonda, která bude jako první zkoumat nitro rudé planety. Čína se zase vydala na odvrácenou stranu Měsíce. Podívejte se, jaké nejdůležitější události se letos týkaly vesmíru.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker.
NASA vyšle ke Slunci sondu Parker. | Foto: NASA.gov

Sonda Parker a mise NASA ke Slunci

Letos v srpnu odstartovala NASA historickou misi. Vyslala první vesmírnou sondu ke Slunci. Sonda Parker má do konce roku 2024 několikrát oběhnout Slunce a dostat se až do jeho žhavé atmosféry. Přiblížit se má až na 6,2 milionu kilometrů, což se ještě žádné vesmírné lodi nikdy nepodařilo.

O Slunci, na kterém závisí veškerý život na Zemi, toho stále moc nevíme. Vědce například trápí jedna zásadní otázka: jak je možné, že je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna, což je vrchní vrstva sluneční atmosféry? Odborníci se nemohou smířit s tím, že ve větší vzdálenosti od Slunce je teplota vyšší než v jeho samotném jádru.

Sonda Parker bude úplně první lidský výtvor, který pronikne do koróny. Tvoří ji žhavé plyny, jejichž teplota stoupá až k několika milionům stupňů Celsia. Podle předpokladů ale bude sonda Parker čelit teplotám kolem 1370 stupňů. Cílem mise je zkoumat strukturu koróny, způsob urychlování částic slunečního větru a zjistit strukturu magnetických polí v místech, kde vítr vzniká.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy