Na Marsu je voda a lidstvo míří ke Slunci. To nejdůležitější v roce 2018 ve vesmíru

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 12. 2018 16:53
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) letos oslavil 60. narozeniny a představil několik ambiciózních programů. Odstartovala mise ke Slunci a na Marsu přistála sonda, která bude jako první zkoumat nitro rudé planety. Čína se zase vydala na odvrácenou stranu Měsíce. Podívejte se, jaké nejdůležitější události se letos týkaly vesmíru.
Foto: Aktuálně.cz

NASA oslavila 60. narozeniny

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) byl založen 29. července 1958 jako reakce na tehdejší sovětské pokroky v dobývání vesmíru. Americký prezident Dwight Eisenhower podepsal zákon s názvem National Aeronautics and Space Act, čímž vznikla NASA a Spojené státy se pustily do závodů v objevování a zkoumání vesmíru.

Za 60 let své existence americká vládní agentura dospěla k mnoha významným objevům. V rámci programu Apolla například vyslala prvního člověka na Měsíc, v 70. letech pak vyslala sondy k Jupiteru a Saturnu a úplně první sondu, která úspěšně přistála na Marsu a na Zemi poslala první barevný snímek rudé planety. V roce 2005 zachytil Spitzerův vesmírný dalekohled sestrojený vědci z NASA záření exoplanet a před třemi lety sonda New Horizon jako první dorazila k Plutu.

 

Právě se děje

Další zprávy