Na Marsu je voda a lidstvo míří ke Slunci. To nejdůležitější v roce 2018 ve vesmíru

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 12. 2018 16:53
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) letos oslavil 60. narozeniny a představil několik ambiciózních programů. Odstartovala mise ke Slunci a na Marsu přistála sonda, která bude jako první zkoumat nitro rudé planety. Čína se zase vydala na odvrácenou stranu Měsíce. Podívejte se, jaké nejdůležitější události se letos týkaly vesmíru.
Odvrácená strana Měsíce pořízená astronauty mise Apollo 16
Odvrácená strana Měsíce pořízená astronauty mise Apollo 16 | Foto: Apollo 16 astronauts/Wikimedia Commons NASA Apollo 16 photograph AS16-3021

Čína na odvrácené straně Měsíce

K mimořádným objevům může lidstvo dojít i na oběžné dráze Země. Velkou neznámou je stále odvrácená strana Měsíce. Jako první se ji rozhodla prozkoumat čínská vesmírná agentura CNSA.

Na začátku prosince k ní odstartovala čínská sonda Čchang-e 4. Ta se pravděpodobně stane velice brzy prvním objektem, jejž sestrojil člověk a který přistane na druhé straně Měsíce. Tu běžní smrtelníci ze Země nemohou nikdy spatřit.

Měsíc kolem Země obíhá tak blízko, že je uzamčen v jejím gravitačním poli. Obíhá stejně rychle, jako se otáčí kolem své osy, a proto je vidět ze zemského povrchu vždy jen jedna strana. Jedním z tajemství, která si odborníci zatím neumí vysvětlit, je otázka, proč má povrch vzdálenější strany jiné chemické složení než ten na nám známé straně. Čínská mise by mohla přijít s odpovědí.

 

Právě se děje

Další zprávy