New York/Praha - Hledáte ideální místo pro život? Odstěhujte se na Island. Podle indexu kvality lidského života, který v úterý zveřejnila Organizace spojených národů (OSN), se právě tam žije nejlépe.
Oproti loňskému roku si Island polepšil a těsně předběhl konkurenční Norsko. To se na špici žebříčku drželo celých předchozích šest let.
V závěsu za Norskem následuje na třetím místě - taktéž už tradičně - Austrálie, Kanada a pak další evropské země, Irsko a Švédsko.
Česká republika obsadila 32. příčku - oproti loňsku si tedy obyvatelé republiky o dvě místa pohoršili. Slovensko zůstalo na svém - udrželo 42. příčku.
V souvislostech:
Životní úroveň v Česku zůstává vysoká
Víme, kde se v Česku žije nejdéle. Podívejte se
Mimo Evropu je kvalita života vysoká ještě v Kanadě a Japonsku. Spojené státy klesly z osmé na dvanáctou příčku.
Afrika v ohrožení
Na opačném konci žebříčku se tísní hned 22 států subsaharské Afriky.
Vůbec nejhorší je podle OSN situace v Sierra Leone, kde hrubý domácí produkt na hlavu představuje pouze 0,02 procenta příjmu obyvatele Islandu.
V Zambii mají zase nejnižší šanci dožít se slušného věku. Naděje na dožití se pohybuje jen těsně nad čtyřiceti lety.
Průměrný obyvatel Japonska přitom žije více než 82 let.
Od roku 1990 víme, kde se žije nejlépe
Na seznamu Organizace spojených národů pravidelně figuruje 177 zemí plus Hong Kong a Palestina. Mimo statistiky zůstávají státy jako Irák, Afghánistán a Somálsko, které nedisponují potřebnými daty.
Ohled se bere na příjem osob, úroveň vzdělání, zdravotní péči a délku života. Z posbíraných dat pak vzniká tzv. Index lidského rozvoje, který OSN určuje každoročně už od roku 1990.
Přestože za poslední roky se ve většině zemí situace zlepšuje, stále existují státy, kde životní úroveň klesá. Jde především o africké země jako Zimbabwe, Zambie nebo Kongo.
Není to jen kvůli ekonomickému úpadku oblasti. Může za to i katastrofické rozšíření viru HIV/AIDS a jeho vliv na délku života, uvádí se ve zprávě.