Svět do roku 2030 zahltí chudoba, varuje OSN

Blahoslav Hruška
28. 6. 2007 0:00
Městská chudina se bude radikalizovat
Foto: Reuters

New York - Města v sevření několikamilionových slumů, rozmáhající se městská chudina a náboženská radikalizace.

Tak bude vypadat svět v následujících dekádách. Alespoň podle nejnovější zprávy o světové populaci, kterou vydal populační fond OSN (UNFPA).

Podle varovné studie se do roku 2030 kvůli silné urbanizaci počet obyvatel ve městech zdvojnásobí. Jen Afrika a Asie si připíší nových 1,7 miliard lidí žijících v mětských slumech, což je víc, než počet obyvatel USA a Číny dohromady.

Lidstvo v prognóze OSN
Autor fotografie: UNFPA

Lidstvo v prognóze OSN

  • 2008: na světě bude žít 6,7 miliardy lidí, více než polovina z nich ve městech
  • 2030: planeta bude mít 8,3 miliard obyvatel, z toho 5 miliard ve městech, polovina obyvatel bude mladších než 25 let. Růst megapolí se zastaví, malá města se ale nafouknou do milionových konglomerací

Venkov bude v menšině. Už za rok

Napřesrok se také lidstvo dočká podstatného zlomu: vůbec poprvé v historii totiž městské obyvatelstvo početně převýší venkov. Podle starších výpočtů populačního fondu OSN by tento zlom měl nastat kolem 16. srpna 2008.

Každý týden se tak africké a asijské chudinské čtvrti nafouknou o milion nových obyvatel. "Růst měst bude jediným velkým vlivem rozvoje v 21. století," konstatuje zpráva OSN.

Blog Edvarda Kožušníka o vývoji světové populace a s tím souvisejících rizicích - čtěte ZDE

Podle expertů je přitom nemožné expanzi a masivní urbanizaci zbrzdit. "Růst měst nelze kontrolovat zastavením migrace. To zkrátka nefunguje. Stojíme na křižovatce a stále ještě máme čas udělat taková rozhodnutí, aby byl život ve městech udržitelný," citoval britský list The Independent demografa George Martina.

Fundamentalisté v akci. Muslimští i křesťanští

Místo úsilí o regulace migrace by se tak poltici měli snažit o investice do školství a zdravotnictví, a připravovat se tak na příliv migrační vlny.

Odborníci také upozorňují na velké riziko radikalizace městské chudiny. Pocit bezmoci a chudoba v kombinaci s absencí státní kontroly totiž vede k vyhranění postojů. Většina migrantů navíc do měst přichází bez ideálů a zkušeností.

Kromě radikalizace islámu ale Asii i Africe hrozí také fundamentální křesťanství. V Ugandě napříkald operuje letniční hnutí kladoucí velký důraz na autoritu charismatických vůdců. Slumy jsou tak podle expertů ohnisky politické nestability.

 

Právě se děje

Další zprávy