Nejezděte autem, nebo zemřete, vzkazuje armáda lidem v Mosulu. Džihádisté se holí a hrají civilisty

Foto: Život a smrt ve střílnách a tunelech. Reportér Aktuálně.cz na frontě s Islámským státem
Sledování nepřítele v oblasti Chazzáru východně od Mosulu.
Za betonovým blokem začíná území nepřítele.
Oblast východně od Mosulu je rovinatá.
Zbraň namontovaná na pick-upu na obranné linii. Zobrazit 31 fotografií
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
16. 11. 2016 7:53
Bojovníci Islámského státu se nevzdali. Pět týdnů po začátku ofenzivy irácké armády a Kurdů bojují v Mosulu o každou ulici.

BagdádBaracku Obamovi zbývají v Bílém domě dva měsíce a není jisté, zda se ještě jako prezident USA dočká pádu Mosulu a porážky teroristické organizace Islámský stát (IS) v tomto milionovém iráckém městě.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že "u toho" už bude až jeho nástupce Donald Trump, který se úřadu ujme 20. ledna.

Ofenziva se pět týdnů od svého zahájení zpomaluje. Iráčtí vojáci pronikli pouze na východní předměstí. A i tam jsou pod palbou.

Reportéři listu The Wall Street Journal a agentury AFP z místa hlásí, že vojáci mají problémy se sebevražednými vozidly džihádistů napěchovanými výbušninami. Ty zastaví jen protitanková střela nebo úder přivolaného amerického letadla.

Auto jen na vlastní nebezpečí

V dobytých částech Mosulu a okolí platí přísný zákaz používání automobilů. Pokud civilisté neuposlechnou, vystavují se nebezpečí, jelikož každý vůz je považován za potenciální zbraň. Na předměstích dokonce vojáci část vozů zabavili a blokují s nimi ulice, aby sebevrahům IS zkomplikovali jízdu.

Iráčtí vojáci pálí na pozice Islámského státu v Mosulu.
Iráčtí vojáci pálí na pozice Islámského státu v Mosulu. | Foto: Reuters

V druhém největším městě Iráku nadále zůstávají statisíce lidí, a to především na hustě zastavěném západním břehu řeky Tigris. K tomu se ale zatím armáda nepřiblížila, protože mosty jsou podle svědků zaminované.

Od 17. října, kdy irácká armáda – s podporou amerických letounů a jednotek iráckých Kurdů – ofenzivu spustila, zaútočili džihádistě několika stovkami sebevražedných vozů.

Někteří bojovníci Islámského státu volí jinou strategii – místo útěku si holí plnovousy a hrají civilisty. Vojáci se navíc obávají spících buněk.

"Nemůžeme vidět, jestli je někdo nevinný civilista, nebo zda má v hlavě myšlenky Islámského státu,“ vysvětlil deníku The Wall Street Journal irácký generálplukovník Munáf Abbás. Vojáci podle něj spoléhají na to, že jim s určením toho, kdo je kdo, pomohou místní obyvatelé, kteří IS odmítali.

Holičství jako zlatý důl

Armádě se doposud podařilo dobýt město Nimrúd, kde byly cenné archeologické vykopávky z dob starověké Asýrie. Sloveso "byly" je namístě, protože džihádisté památky zničili, jak ostatně činili i v dalších městech pod jejich nadvládou.

Všude, kam iráčtí vojáci a Kurdové po více než dvou letech vlády Islámského státu vstoupí, navíc vzkvétá byznys majitelům holičství.

Džihádisté zakazovali mužům holit se, a tak teď řada z nich plnovousy s radostí shazuje.

"Nejdříve zakázali stříhat vousy, pak používání břitvy, pak i různé úpravy vousů. Každý den zakazovali něco nového," vylíčil zpravodaji agentury Reuters holič Bašár, který znovu otevřel svoji provozovnu v Intisáru, severovýchodním předměstí Mosulu. Vypověděl, že byl zatčen příslušníky Hisby, což jsou oddíly Islámského státu dohlížející na dodržování náboženských příkazů dle představ IS.

Obchody s potravinami ale zůstávají zavřené, protože zatím není možné zajistit dodávky zboží. Místní tak jsou závislí na armádních přídělech jídla a pití, na které čekají v dlouhých frontách.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap
 

Právě se děje

Další zprávy