V pondělí ráno Tálibán oznámil, že dobyl údolí, které dosud ovládal velitel Ahmad Masúd s přibližně pěti tisíci svými vojáky. Na sociálních sítích se objevily videozáznamy tálibů, slavících před sídlem guvernéra provincie Pandšžír. Podle všeho jsou pravé a nejde o žádnou montáž.
Kritickou situaci nepřímo potvrdili i sami pandžšírští bojovníci, kteří si říkají Národní fronta odporu (NRF). Zveřejnili informace o smrti několika svých vysoce postavených velitelů, včetně bratrance generála Masúda.
Dvaatřicetiletý Ahmad Masúd je synem legendárního bojovníka Ahmada Šáha Masúda, přezdívaného Lev z Pandžšíru. Jeho muži v osmdesátých letech v údolí odolávali ofenzivám sovětské armády a později úspěšně bránili tuto část Afghánistánu také proti Tálibánu.
Tehdy ale byla ve srovnání s dneškem jiná situace. Obránci měli pozemní spojení koridorem buď do Pákistánu (v osmdesátých letech proti Sovětům), nebo Tádžikistánu (v devadesátých letech proti Tálibánu). Nyní jsou Pandžšířané zcela obklíčení Tálibánem a nemají kudy dostávat do údolí ani zbraně, ani zásoby.
"Pandžšír kompletně přešel pod kontrolu Islámského emirátu Afghánistán. Ujišťujeme obyvatele, že je nebude nikdo diskriminovat. Jsou to naši bratři a společně budeme budovat mírový, prosperující Afghánistán," uvedl mluvčí Tálibánu Zabíhuláh Mudžáhid.
Svízelná situace
V neděli v době zpráv o těžkých bojích uvedl Ahmad Masúd, že je připraven k dialogu s Tálibánem, zprostředkovaném muslimskými duchovními. V dřívějších prohlášeních byl ale neústupný a říkal, že proti teroristům bude bojovat všemi prostředky. Změna rétoriky nepřímo potvrzuje, že obránci Pandžšíru jsou vojensky ve svízelné situaci a bitva se pro ně nevyvíjí dobře.
Musúd v pondělí na Twitteru napsal, že síly odporu stále v Pandžšíru jsou a že budou pokračovat v boji. Později v téměř 19minutové nahrávce sdílené na sociálních sítích vyzval obyvatele Afghánistánu ke vzpouře proti Tálibánu a dodal, že je v bezpečí. Kde se Masúd nachází, v tuto chvíli není známo.
V Kábulu mezitím vzniká nová vláda, kterou jako premiér povede politický vůdce Tálibánu Abdul Ghání Baradár. Ten v posledních letech šéfoval zastoupení Tálibánu v Kataru a z této pozice loni podepsal mírovou dohodu se Spojenými státy.
Text, který předpokládal odchod amerických vojáků z Afghánistánu výměnou za slib, že Tálibán nebude podporovat mezinárodní terorismus, podepsal za USA z pověření tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad.
Tálibán slibuje, že ve vládě budou zástupci všech etnických skupin a kabinet zohlední potřeby všech Afghánců. Ženy ve vládě nebudou, ale v dokumentu zveřejněném jedním z předních tálibánských muslimských duchovních se uvádí, že jim bude povoleno pracovat a studovat na univerzitách.
Mluvčí Tálibánu Zabíhuláh Mudžáhid zároveň v pondělí vyzval všechny vojáky, kteří dezertovali z armády během srpnového vítězného tažení Tálibánu, aby se vrátili a "integrovali do nových ozbrojených sil".