Beznaděj v australských uprchlických táborech roste. Během pár dnů se zapálil druhý člověk

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2016 13:30
Přísná australská přistěhovalecká politika vyvolává mezi migranty čekajícími na azyl v detenčních táborech na ostrovech Nauru a Papua-Nová Guinea zoufalství. Podle ochránců lidských práv to vede ke stále častějším pokusům o sebevraždu či sebepoškozování. Poslední obětí frustrace je jednadvacetiletá Somálka, která se pokusila upálit. Australská vláda je však neoblomná a povolení k pobytu neposkytuje. Trvá na tom, že opatření má odradit ty, kteří se pokoušejí k australským břehům připlout.
Australský uprchlický tábor na ostrově Papua-Nová Guniea.
Australský uprchlický tábor na ostrově Papua-Nová Guniea. | Foto: Reuters

Canberra - Mladá žena ze Somálska, která v australském detenčním táboře na ostrově Nauru čekala na azyl, bojuje o život v nemocnici v Brisbane.

V pondělí se na protest proti australské přistěhovalecké politice pokusila upálit.

Minulý týden podlehl stejným zraněním 23letý Íránec.

Kritici australské vlády tvrdí, že důvodem je beznaděj a zoufalé podmínky, ve kterých lidé v detenčních táborech na Nauru a Nové Guinei žijí klidně i několik let.

V táboře na ostrově Nauru žije v současné době asi 500 migrantů. Podle lidskoprávních organizací, právníků a OSN však tábor nemá kapacitu na to, aby tolika běžencům mohl poskytnout bezpečné útočiště.

Mnozí z migrantů byli z Nauru převezeni do Austrálie, protože potřebovali lékařskou péči, která jim na ostrově nemohla být poskytnuta.

Jednou z nich byla právě i jednadvacetiletá Hodan Yasinová původem ze Somálska. Ta se v Brisbane podrobila psychiatrické léčbě poté, co se několikrát pokusila o sebevraždu. Teprve minulý týden byla letecky převezena zpět na Nauru, kde se v pondělí zapálila.

Přísná přistěhovalecká politika má životy údajně zachraňovat

Austrálie povolení k pobytu běžencům bez výjimek neposkytuje. Každého, kdo připluje k australským břehům, posílá Canberra na ostrovy Nauru a Paupa nová Guniea, kterým platí za to, že migranty zadrží ve svých táborech.

Situace v nich je dlouhodobě neutěšená. Sebepoškozování mezi jeho obyvateli není nic neobvyklého. Čas od času se objevují případy pořezání, pozření chemikálií a podobně. V poslední době se však vážnost takových incidentů stupňuje.

Papua Nová Guinea minulý týden tábor s 900 lidmi uzavřela. Tamní soud rozhodl, že jeho zřízení bylo v rozporu s místní ústavou. Osud jeho rezidentů není stále jasný. Australský premiér Malcolm Turnbull trvá na tom, že žádnému z tamních běženců nebude umožněn vstup na australské území.

Ministr pro imigraci Peter Dutton v souvislosti s těmito tragickými událostmi obvinil ochránce lidských práv za to, že uprchlíkům dávají plané naděje. "Slyšel jsem zprávy o některých informacích, které obhájci lidem na ostrově Nauru poskytují. Lidé si pak myslí, že skrze sebepoškozování nebo poškození majetku na Nauru vláda změní své stanovisko," cituje ministra deník The Telegraph.

Australská přistěhovalecká politika je velmi přísná. Vláda vysílá jasnou zprávu: povolení k pobytu v zemi běženci nikdy nedostanou. Canberra tvrdí, že touto politikou bojuje proti nelegální migraci a převaděčství.

Ministr Dutton upozorňuje na fakt, že od té doby, co Austrálie odmítá přijímat uprchlíky, jich k jejím břehům připlouvá méně. Mezi lety 2008 a 2013 se při cestě na kontinent utopilo nejméně 1200 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy