Papua-Nová Guinea zavře australský uprchlický tábor

ČTK ČTK
27. 4. 2016 11:45
Necelá tisícovka migrantů čeká, co se bude dít. Papua-Nová Guinea se rozhodla uzavřít australský detenční tábor. ''Ti, kdo budou uznáni za legitimní uprchlíky, mohou zůstat ve státě Papua-Nová Guinea," řekl tamní prezident O'Neill. Přísná azylová politika Austrálie neumožňuje běžencům usadit se v zemi a posílá je na vedlejší ostrovy. Nejvyšší soud čeká řešení případu běženců na ostrově Manus. Dalších 500 migrantů uvízlo v Nauru, kde se na protest tvrdé australské politiky pokusil mladý Íránec upálit.
Reakce demonstrantů na shromáždění pro podporu migrace v Sydney.
Reakce demonstrantů na shromáždění pro podporu migrace v Sydney. | Foto: Reuters

Sydney - Papua-Nová Guinea oznámila, že uzavře australský detenční tábor pro uprchlíky, který doposud na jejím území fungoval.

Oznámení přišlo den poté, co papuánský nejvyšší soud rozhodl, že je zařízení v rozporu s ústavou. Osud 900 migrantů, kteří v táboře pobývají, je nejasný. Austrálie vyloučila, že by je vpustila na své území.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v detenčních zařízeních.

"Postoj vlády je naprosto jasný - nepřijmeme lidi, kteří se pokusili dostat do naší země nelegálně na lodi," řekl australský ministr pro imigraci Peter Dutton novinářům v Melbourne. "Nebude jim umožněno usadit se trvale v naší zemi," dodal s tím, že běženci se mohou vrátit do své vlasti nebo odejít do jiné země, která je bude ochotna přijmout.

Dutton tímto reagoval na úterní rozhodnutí soudu Papuy-Nové Guineje, který označil australské detenční zařízení na papuánském ostrově Manus za protiústavní. Duttonovo vyjádření zaznělo ale ještě před tím, než premiér Papuy-Nové Guineje Peter O'Neill oznámil, že bude imigrační centrum uzavřeno.

O'Neill uvedl, že neprodleně požádá Austrálii, aby navrhla alternativní řešení pro zadržované běžence. Ti, kdo budou uznáni za legitimní uprchlíky, mohou zůstat ve státě Papua-Nová Guinea, "pokud si budou přát stát se platnými členy místní společnosti", dodal.

Nejvyšší soud Papuy-Nové Guineje bude tento týden řešit ještě další případ týkající se osudu migrantů z imigračního centra na ostrově Manus. Právníci zastupující téměř všechny běžence z tábora budou požadovat, aby migranti směli odjet do Austrálie a žádat odškodné za zadržování.

V dalším australském detenčním centru v ostrovním státě Nauru pobývá nyní asi 500 migrantů. V tomto táboře se ve středu pokusil upálit 23letý Íránec na protest proti tvrdé australské přistěhovalecké politice. Muž je ve velmi vážném stavu.

Případy sebepoškozování migrantů v australských detenčních táborech nejsou ničím výjimečným. Agentura AP připomíná, že někteří žadatelé o azyl se v minulosti na protest pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Pokus o sebeupálení je ale mimořádně závažný.

 

Právě se děje

Další zprávy