Budoucnost desítek dětí narozených v Austrálii se hroutí. Hrozí jim odsun do "pekla" Nauru

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 2. 2016 20:19
Peklo, kde není bezpečno a chybí zde i zdravotní péče. Tak běženci popisují australský detenční tábor na tichomořském ostrově Nauru. Právě sem budou zřejmě i se svými rodiči odsunuty desítky dětí běženců, které se narodily v Austrálii. Umožní to nové rozhodnutí Nejvyššího soudu. Tábor přitom podle lidskoprávních organizací i OSN není schopen zajistit dětem vhodné prostředí pro život.
Koláž znázorňují některé z dětí, které čeká deportace do detenčního tábora na tichomořském ostrově Nauru.
Koláž znázorňují některé z dětí, které čeká deportace do detenčního tábora na tichomořském ostrově Nauru. | Foto: Reuters

Canberra - Samuelovi ještě není ani rok. Narodil se v Austrálii íránským rodičům, kteří pro něj plánovali zářnou budoucnost.

Protože jsou jeho rodiče křesťané, nechali ho hned pokřtít. Chtěli by z něj mít lékaře nebo právníka.

Nejvyšší soud ale o osudu nejen jeho, ale i desítek dalších dětí narozených v Austrálii žadatelům o azyl, rozhodl jinak.

Samuel se i s rodiči bude muset v nejbližší době vrátit do detenčního centra na ostrově Nauru, napsal deník The Sydney Morning Herold.

"To místo je jako peklo," běduje chlapcova matka.

Úřady nyní mají pravomoc vyhostit migranty včetně potomků, kteří se jim v Austrálii narodili. Rozhodnutí kritizují nejen organizace zaměřené na lidská práva, ale i Organizace spojených národů či UNICEF.

Hájí ho naopak premiér Malcolm Turnbull. V parlamentu prohlásil, že kontroverzní opatření vede k zabezpečení hranic a je nezbytné pro boj proti převaděčům a pašování lidí.

Deportace na tichomořský ostrov Nauru v současné době hrozí 267 běžencům. Desítky z nich jsou děti, které se jim na australském území narodily.

Některé z dětí jsou již ve školním věku, ale podle australských zákonů mají automaticky nárok na občanství až po svých desátých narozeninách.

Dětství v táboře na konci světa

Samuelovi rodiče strávili v detenčním centru na tichomořském ostrově Nauru jeden rok. Kvůli zdravotním komplikacím ale museli být před porodem převezeni do nemocnice na pevnině.

Pár měsíců po narození syna se budou muset všichni vrátit zpátky. Naděje na to, že bude Samuel vyrůstat v bezpečném prostředí a získá přístup ke vzdělání, se pomalu rozpadají.

Detenční tábor na ostrově Nauru hostí asi 500 lidí. Podle lidskoprávních organizací, právníků a OSN nemá však kapacitu na to, aby tolika běžencům mohl poskytnout bezpečné útočiště.

Proto se Samuelův otec o svého syna bojí. "Je tam špatná hygienická situace a život je tam pro malé dítě velmi omezující. Není tam ani bezpečno. Ženy tam mohou být znásilněny. Nejsou tam ani dostatečné vzdělávací možnosti nebo lékařské vybavení," vysvětlil své obavy australské agentuře Fairfax Media.

Mnozí z migrantů byli z Nauru převezeni do Austrálie, protože potřebovali lékařskou péči, která jim na ostrově nemohla být poskytnuta. Jejich navrácení by mohlo přímo ohrozit jejich zdraví.

"Je to konec světa," popisuje tábor Samuelova matka.

 

Právě se děje

Další zprávy