Washington - Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v pátek odstartuje vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX. Ponese s sebou vzácný náklad - nafukovací modul BEAM, vůbec první zařízení svého druhu, které bude vypuštěno do vesmíru.
Po připojení ke stanici se rozepne, nafoukne a na ISS díky němu vznikne prostor o rozloze téměř 18 metrů krychlových. Ten lze využít pro ubytování astronautů nebo jako laboratoř.
Čtyřikrát do roka, vždy na pár hodin
Samotné naplnění vzduchem potrvá zhruba šest měsíců, ale ani potom se do něj posádka ISS nebude moci nastěhovat.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) plánuje, že astronauti ho během testování budou moci navštěvovat zhruba třikrát až čtyřikrát do roka. Vždy jen na několik hodin.
Na vesmírné stanici zůstane připojen po dobu dvou let, během nichž ho budou astronauti podrobovat testům a sledovat jeho vlastnosti a odolnost na oběžné dráze. Zároveň se budou starat o jeho interiér.
Pobyt v modulu pro ně bude díky cirkulaci vzduchu z ISS bezpečný i bez kyslíkové masky. Protože ale nebude mít vlastní zdroj energie, bude posádka k práci potřebovat například vlastní baterky.
Modul ovšem ponese nejnovější senzory na měření radiace, jejichž činnost bude průběžně monitorována ze Země. Výsledky ostatních testů budou zasílány na Zemi a pomohou zlepšovat návrhy na budoucí nafukovací obytné systémy. Ty by v budoucnu mohly sloužit pro dlouhodobé cesty do hlubokého vesmíru.
Na konci mise se modul od ISS odpojí a bude namířen do atmosféry, kde shoří podobně jako většina vesmírného odpadu.
Budoucnost pro cesty na Mars
BEAM byl zkonstruován společností Bigelow Aerospace a díky svým technickým parametrům si od něj NASA slibuje budoucí řešení pro cestování do hlubokého vesmíru.
Modul váží téměř 1400 kilogramů; po rozepnutí a naplnění vzduchem bude měřit na délku čtyři metry a dosahovat objemu necelých 18 metrů krychlových. Ve složeném stavu, v jakém se bude přepravovat, měří jen něco málo přes dva metry.
Skládá se ze dvou kovových přepážek, hliníkové konstrukce a několika vrstev měkké tkaniny. Nemá žádná okna, ale je vybaven různými senzory a monitory záření. Uvnitř modulu jsou jeho obyvatelé chráněni před slunečním a kosmickým zářením, vesmírným odpadem, ultrafialovým zářením i všem dalším prvkům vesmírného prostředí.
Vzhledem ke své váze je BEAM nadějí pro nové možnosti cestování ve vesmíru. Je mnohem lehčí než kovové struktury stejné velikosti a vyfouknutý zabere málo místa při přepravě.
Nafukovací moduly se mohou stát budoucností pro mise na Mars. Poskytují astronautům dostatek místa pro ubytování bez toho, aby se ubíralo z úložného prostoru vesmírné lodi. Mohou tak výrazně zredukovat náklady na misi, protože pravděpodobně sníží počet raket, které bude třeba vypustit se zásobami.
Nové zásoby na ISS
Vesmírná loď Dragon odstartuje v pátek z Kennedyho vesmírného centra na nosné raketě Falcon 9 společnosti SpaceX.
V rámci osmé komerční zásobovací mise spolu s nafukovacím modulem dopraví na ISS také více než 1700 kilogramů zásob.Ty budou obsahovat jak výzkumný materiál, tak i zásoby jídla pro astronauty. Kromě toho ale poprvé vyšle na ISS 20 živých myší, které budou sloužit jako studijní materiál při výzkumu prevence úbytků svalové a kostní tkáně.
K Mezinárodní vesmírné stanici dorazí Dragon v sobotu 10. dubna. Astronauti ji pomocí robotické ruky zachytí a připevní ke speciálnímu modulu. Následující den posádka natlakuje prostor mezi stanicí a lodí Dragon a otevře společný poklop, čímž se obě lodě spojí.
Dragon se má na Zemi vrátit 11. května, asi pět a půl hodiny poté, co stanici opustí. Dopadne do Tichého oceánu nedaleko Kalifornie.