Kyjev - Osud ukrajinské vojenské pilotky, která byla zajata a následně uvězněna v Rusku, zhoršuje už tak napjaté vztahy mezi Moskvou a Kyjevem.
Ruské úřady Nadiju Savčenkovou podezřívají z válečných zločinů a chystají "ukázkový" proces. Podle prezidenta Petra Porošenka je však důstojnice "symbolem boje za Ukrajinu".
Dovolená kvůli bojům
Nadporučice Savčenková se rozhodla odejít z armády, aby mohla bojovat na východě Ukrajiny.
V jednom z rozhovorů dokonce přiznala, že když se poprvé vydala do oblasti bojových střetů, musela si vzít dovolenou. Její žádost o přesun na východ velení odmítlo, a tak nastoupila jako dobrovolník do praporu Ajdar.
Po červnovém střetu byla zajata proruskými ozbrojenci, kteří ji údajně chtěli vyměnit za své bojovníky. Pak se znenadání záhadně ocitla v Rusku.
Záznam výslechu ukrajinské vojákyně připoutané ke kovové tyči se již před časem ocitl na internetu. Nakrátko ostříhaná mladá žena v maskovací uniformě na něm klidně vysvětluje svou misi.
"Jsem tady z přesvědčení, ne kvůli žoldu. (...) Přísahala jsem věrnost ukrajinskému lidu, že budu bránit vlast před vnějším útokem, útokem z Ruska."
Odmítla prozradit, kolik vojáků bojuje proti separatistům. "I kdybych věděla, neřekla bych to."
Jako Johanka z Arku...
Její statečné chování ocenil i prezident Porošenko. "Jako rukojmí předvedla skutečně silnou bojovou ukrajinskou morálku vojáka, který nezrazuje vlast," prohlásil a slíbil, že reakce ukrajinského vedení na její ´únos´ bude tvrdá.
O osudu vojákyně pak informoval německou spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou i francouzského prezidenta Francoise Hollanda.
Ukrajinské ministerstvo zahraniční vyzvalo k okamžitému propuštění vězněné ženy a její zatčení označilo za "porušení mezinárodních konvencí" a "veškerých mravních zásad".
"To, co se stalo s ukrajinskou pilotkou, vyvolává zjevné historické paralely," napsal ukrajinský server media100.org. Příběh dívky, která se jako elitní vojenský letec rozhodla z vlastního přesvědčení bojovat za vlast, je ve 21. století "zhruba stejná rarita jako středověká žena v brnění".
Připomněl, že také francouzská hrdinka Johanka z Arku, která bojovala proti Angličanům, byla zajata a stala se symbolem odporu. Jen místo kacířství, za které byla Francouzka upálena, je Ukrajinka v Rusku obviňována z "popravčích zvěrstev".
... nebo vzpurná G. I. Jane?
Postup ukrajinských sil na východě přitom profesionální vojákyně krátce před svým zatčením kritizovala. "Jako důstojník si uvědomuji, že to není správná válka," řekla podle televize espreso.tv.
"Přísahala jsem věrnost ukrajinskému lidu, že budu bránit vlast před vnějším útokem, útokem z Ruska."
"Operaci, jak ji označuje velení, by měly podnikat síly vnitra, nikoli armády. Takto vlastně nasazují armádu proti občanům Ukrajiny. To není správné. Armáda by měla být nasazena proti vnějšímu nepříteli."
Upozornila zároveň, že válka stále není vyhlášená, i když zahraniční invaze je zjevná.
"Způsobilo to stav blízký občanské válce. To není dobře. Za 23 let ničení armády všemi prezidenty jsme ovšem dospěli k tomu, že bojovat musí prostí lidé. Ozbrojené síly nemají dostatek schopností, umění, dovedností, ba ani vlastenectví. Jen vykonávají tupé rozkazy," řekla ostře.
Zdůraznila, že zatímco příslušníci dobrovolnických oddílů bojují o Ukrajinu z přesvědčení, armádním činitelům jde mnohdy "o žold, výložky a výhody". "Nepřeji si v takové armádě dál setrvávat a nechci být důstojníkem."
Již před působením na východě se Savčenková na Ukrajině těšila velkému mediálnímu zájmu. Místní novináři jí přezdívali "vojákyně Jane" podle amerického filmu G. I. Jane s Demi Moore v hlavní roli.
Kvůli "kniplu" do Iráku
O létání prý snila od dětství. Nechtěla však být letuškou nebo pilotovat civilní letadlo. Její metou byl vojenský stíhací letoun a prošla kvůli tomu i misí v Iráku.
Než usedla do kokpitu vrtulníku Mi-24, absolvovala oděvní návrhářství a studovala také žurnalistiku.
Teprve na čtvrtý pokus se dostala na vysokou školu letectva v Charkově.
Odmítali ji prý jen proto, že je žena. Aby dokázala, že na to má, musela získat bojové zkušenosti. "Popíjela jsem džus a zvedala prostěradla. Poznávala jsem je. Důstojníci odcházeli, protože jim bylo zle. Říkali mi, že to mám tedy nervy," vzpomínala v televizní show na svůj ´křest´ v irácké misi, když bylo 19 ukrajinských příslušníků zabito.
Přiznala, že působila také jako ostřelovačka. "Jiné místo pro mě neměli," uvedla.
Právník Pussy Riot
Ruské orgány činné v trestním řízení tvrdí, že právě Savčenková je odpovědná za smrt ruských novinářů ze státní televize, kteří byli zabiti minulý měsíc poblíž Luhansku. Měla údajně upozornit ukrajinské vojáky na místo, kde se nacházeli.
Soud ve Voroněži rozhodl, že by měla do konce srpna zůstat ve vězení. Podle ruského ministerstva zahraničí žena byla zadržena na ruském území při kontrole dokladů. Vydávala se prý za uprchlici.
Ruský obhájce pilotky Mark Fejgin, kterého rodina najala na doporučení ukrajinských politiků, uvedl, že Rusko by mělo v souladu s mezinárodními pravidly Savčenkovou Ukrajině vydat.
Podle advokáta, jenž v minulosti zastupoval mimo jiné punkerky ze skupiny Pussy Riot, nemůže být souzena v zemi, do které se dostala nezákonně. "Uvědomujeme si však, za jakých okolností se to stalo. Rozhodovat o tom zřejmě nebudou justiční orgány," poznamenal.
Mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru, což je obdoba americké FBI, Vladimir Markin k možné extradici vězenkyně uvedl, že "má asi stejné šance jako Porošenko stát se americkým prezidentem". "Opakovaně jsme řekli, že za vojenské zločiny, které se páchají na území Ukrajiny, budou pykat jejich objednavatelé i vykonavatelé," prohlásil.
Upozornil, že z "válečných zločinů" jsou v Rusku obviněni také ministr vnitra Arsen Avakov a šéf Dněpropetrovské oblasti Ihor Kolomojskyj. Ti jsou však v Rusku souzeni virtuálně, zatímco Savčenkové hrozí skutečný trest.