Doha - V katarské metropoli Doha v úterý začala mírová jednání mezi vládou Súdánu a představiteli hlavní povstalecké skupiny v regionu Dárfúr Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM).
V Dárfúru, na západě Súdánu, od roku 2003 trvá občanská válka, která zapříčinila smrt pravděpodobně několika stovek tisíc lidí.
Jak ale píše agentura Reuters, v otázce možnosti nalezení řešení konfliktu převládá pesimismus - dosavadní dohody o příměří zatím vždy selhaly. Představitelé JEM navíc ve středu uvedli, že vládní jednotky nepřestaly útočit, což podle této pravděpodobně nejlépe vyzbrojené skupiny vzbouřenců snižuje možnost úspěchu rozhovorů.
Kromě JEM jsou v oblasti aktivní i další ozbrojené skupiny, které se ale jednání v Kataru neúčastní.
Také exilové opoziční Súdánské osvobozenecké hnutí (SLM) odmítá jakýkoliv kontakt se súdánskou vládou, dokud Mezinárodní trestní soud (ICC) nerozhodne, zda vydá zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada al-Bašíra, který čelí obvinění z genocidy.
O případném vydání zatykače by soud měl rozhodnout v nejbližší době. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý súdánského prezidenta vyzval, aby v případě, že bude formálně obžalován, se soudem v Haagu plně spolupracoval.
Rozhovory v Doha jsou prvním přímým dialogem o míru povstalecké skupiny JEM s vládou od roku 2007. Jednání se účastní také zástupci Africké unie a Ligy arabských států.
Podle zástupce JEM Džibríla Ibrahima je cílem tohoto jednání prozatím budování vzájemné důvěry mezi oběma stranami a hledání možností pro další pokračování dialogu. JEM požaduje mimo jiné propuštění svých přívrženců z vězení a účast vzbouřenců v súdánské vládě. To súdánská vláda dosud odmítala.
Boje v oblasti pokračovaly i v posledních týdnech. OSN oznámila, že na přelomu ledna a února po střetech vlády s povstalci na jihu Dárfúru uteklo z domovů asi 30 tisíc obyvatel.