Nad Zemí explodovala obří ohnivá koule. Výbuch byl desetkrát silnější než v Hirošimě

Zahraničí Zahraničí
18. 3. 2019 21:10
Když v srpnu 1945 svrhli Američané na Hirošimu atomovou bombu, její výbuch uvolnil energii odpovídající explozi asi 15 kilotun. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) teď přinesl zprávu, že loni v prosinci v zemské atmosféře explodoval meteor, jehož energie výbuchu byla desetkrát větší. Vědci přitom mohutný třesk ani nezaznamenali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Kosmické těleso vlétlo do atmosféry 18. prosince rychlostí 32 kilometrů za sekundu. Explodovalo ve 22:50 středoevropského času, uvedl vědecký server NewScientist. Meteor vybuchl ve výšce 25,6 kilometru nad Beringovým mořem u poloostrova Kamčatka, a to silou 173 kilotun. Šlo tak o druhou nejmohutnější explozi za posledních 30 let. 

K dosud největšímu výbuchu došlo 15. února 2013 nad ruským městem Čeljabinsk. Třesk měl sílu asi 500 kilotun, někdy se uvádí dokonce 600 kilotun. 

"Bylo to (exploze meteoru v prosinci - pozn. red.) 40 procent energie, která se uvolnila v Čeljabinsku," uvedla pro zpravodajský web BBC Kelly Fastová z NASA. 

Podle Lindleyho Johnsona, který působí v NASA v oblasti obrany planety, nastane tak silný výbuch jako na konci minulého roku maximálně dvakrát nebo třikrát za 100 let. 

Explozi ohnivé koule zachytily americké vojenské satelity. Spojené státy pak informaci předaly NASA. 

Podle Johnsona se meteor prohnal relativně blízko kolem letecké trasy, kterou běžně létají komerční lety mezi Severní Amerikou a Asií. Odborníci se tak obrátili také na aerolinie s tím, jestli událost nepostřehly. 

Výbuch z poloviny prosince podle vědců také opět upozornil na skutečnost, že se se Zemí mohou srazit větší objekty, aniž by o tom vědci dopředu získali informaci. To podle odborníků volá po nutnosti vynalézt kvalitnější zařízení, které by je zavčas detekovalo.

Úspěch si NASA slibuje od infračerveného teleskopu NeoCam (Near Earth Object Camera), na jehož vývoji už řadu let pracuje. Přístroj by měl být schopný objevit až desetkrát více blízkozemních objektů než dosud. 

Meteor, nazývaný také jako padající hvězda, je světelný jev, který vzniká ve chvíli, kdy do zemské atmosféry vnikne malé kosmické těleso, takzvaný meteoroid. Meteor se poté rozžhaví na vysokou teplotu a vypaří se. Název meteorit pak označuje takový meteor, který v atmosféře neshoří celý a jeho zbytek dopadne až na zemský povrch.

Video: Na Slovensku letos spatřili nejjasnější meteor. Byl na nebi vidět přes hodinu

Na Slovensku letos spatřili nejjasnější meteor. Byl na nebi vidět přes hodinu. | Video: Petr Horálek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Putin a Biden jednali přes videokonferenci zhruba dvě hodiny, mluvit měli hlavně o Ukrajině

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Hlavním tématem rozhovoru měla být situace kolem Ukrajiny. O výsledku jednání, které prezidenti vedli z Washingtonu a Soči, hodlá Biden ještě dnes telefonicky informovat evropské partnery. Na veřejnost zatím žádné podrobnosti ze schůzky neunikly.

Stanice CNN rozhovor označuje za jedno z klíčových setkání Bidenova působení v Bílém domě, jež se koná v době stupňovaného napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě dnes spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy