Japonská sonda z povrchu asteroidu Ryugu úspěšně odebrala vzorky

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2019 8:19
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Japonská kosmická sonda Hajabusa 2 v noci na dnešek SEČ úspěšně odebrala vzorky z asteroidu Ryugu, vzdáleného asi 340 milionů kilometrů od Země. Na svém webu to oznámila japonská kosmická agentura JAXA. Aparát se těsně přiblížil k předem vybrané plošině o průměru šesti metrů a z povrchu planetky odebral pomocí sací hubice vzorky. Poté se opět od asteroidu, kolem kterého bude obíhat do konce roku, vzdálil.
Japonská kosmická sonda Hajabusa 2 úspěšně odebrala vzorky z asteroidu Ryugu | Video: Associated Press

Japonské kosmické agentuře mezitím na Twitteru gratulovala řada lidí včetně odborníků a pracovníků jiných vesmírných organizací. Úspěch ocenil mimo jiné i tým amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který má na starosti sondu OSIRIS-REx. Ta na konci loňského roku dorazila k planetce Bennu, z jejíhož povrchu stejným způsobem jako Hajabusa 2 odebere vzorky. Šéf NASA Jim Bridenstine následně na Twitteru poznamenal, že se již těší, až Američané s japonskými kolegy získané vzorky porovnají.

Přípravné procedury předcházející nočnímu odběru materiálu začaly ve středu, kdy sonda zahájila sestup ze své parkovací pozice ve výšce zhruba 20 kilometrů nad povrchem. Odborníci pro kontakt vybrali prostor označovaný jako L08-E1. Nachází se v blízkosti rovníku asteroidu mezi krátery Kontaro a Brabo. Celá operace probíhala automaticky, protože povely ze Země by putovaly k sondě příliš dlouho.

Ve chvíli, kdy se sběrná hubice dotkla povrchu, vystřelil z ní rychlostí 300 metrů za vteřinu pětigramový projektil z tantalu. Částice asteroidu, které se po nárazu vymrštily do prostoru, hubice odebrala. Sekundu po kontaktu hubice s povrchem pak sonda, která technicky stále klesala, zažehla motory a začala opět stoupat.

JAXA na základě přijatých telemetrických dat uvedla, že sonda je v pořádku a že její systémy pracují normálně. I tak ale aparát čeká rozsáhlá prověrka jeho stavu, která potrvá zřejmě několik dní.

Sonda má v plánu další dvě přiblížení pro sběr vzorků. Během posledního pokusu chtějí vědci získat materiál z hloubky. Na povrch proto z výšky 500 metrů vystřelí projektil, který vytvoří kráter. Z jeho dna pak sonda vzorek odebere.

Hajabusa 2 dorazila k asteroidu po třech a půl roku loni v červnu. Sonda už na povrch dopravila kontejner MINERVA-II 1 s dvojicí robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B a také německý přistávací modul MASCOT. Sonda nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, přistání na povrchu je plánováno na červenec.

 

Právě se děje

Další zprávy